ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków - jakie koszty?

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków to spory wydatek. Mimo to, jest bardziej pożądanym  rozwiązanie od tradycyjnego zbiornika bezodpływowego zwanego  szambem, które jest zdecydowanie tańsze. Przydomowe oczyszczalnie zawdzięczają swą popularność ponieważ są rozwiązaniem proekologicznym i przede wszystkim nieuciążliwym i tańszym w eksploatacji od zbiornika bezodpływowego. Tradycyjne szambo wymaga regularnego opróżniania minimum jeden raz w miesiącu. Przekłada się to na koszt eksploatacji wysokości kilku tysięcy rocznie. Nic więc dziwnego, że szambo często uważane jest za niechcianą konieczność. Eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków w znacznym stopniu zależy od jej rodzaju. Poniżej przedstawiamy orientacyjne koszty utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Utrzymanie przydomowej drenażowej oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia drenażowa jest najprostszym typem przydomowej oczyszczalni ścieków. Zbudowana jest ze zbiornika pełniącego rolę osadnika gnilnego oraz systemu drenaży rozsączających. W przypadku oczyszczalni drenażowej istnieje wysokie ryzyko zatykania drenażu rozsądzającego. Dlatego tego typu przydomowe oczyszczalnie mogą być montowane na gruntach o wysokich parametrach przepuszczalności oraz niskim poziomie wód gruntowych. Eksploatacja oczyszczalni drenażowej wiąże się z koniecznością systematycznego stosowania biopreparatów oraz wyborem osadu nadmiernego, przeważnie 1-2 razy na rok. Przekłada się to na podstawowy koszt utrzymania przydomowej drenażowej oczyszczalni ścieków wysokości kilkuset złotych. Stosowanie biopreparatów jest konieczne w celu likwidowania nieprzyjemnych zapachów, upłynniania zawartości zbiornika oraz zapobiegania zatykania drenażu rozsączającego. Mimo to, bardzo często drenaż rozsączający ulega zamuleniu po kilku latach użytkowania. Naprawa wymaga wymiany gruntu lub przeniesieniem go w inne miejsce. Wiąże się to nie tylko ze sporymi kosztami, ale rozkopami i zniszczeniem ogrodu. Dlatego oczyszczalnia drenażowa przez wielu specjalistów nie jest uważana za rozwiązanie trwałe.

Utrzymanie przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków

Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem nowoczesnym, które słynie z wysokiej efektywności oczyszczania ścieków. Dlatego jest to urządzenie, które nie tylko pozwala rozwiązać problem z produkowanymi ściekami w gospodarstwie domowym, ale również odzyskać wodę. Ścieki są oczyszczane w oczyszczalni biologicznej do wody drugiej klasy czystości, którą z powodzeniem można używać do podlewania terenów zielonych oprócz roślin jadalnych. Tak wysoka redukcja zanieczyszczeń w oczyszczalni biologicznej jest możliwa dzięki tlenowym procesom rozkładu zanieczyszczeń. Niezbędnym elementem oczyszczalni biologicznej jest urządzenie napowietrzające np. dmuchawa. Dlatego jednym ze składowych kosztów utrzymania przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków jest zużycie prądu, zazwyczaj na poziomie 15-25 złotych miesięcznie. Zużycie prądu bardzo często jest rekompensowane brakiem konieczności stosowania biopreparatów. Ponadto oczyszczalni biologiczna wymaga wyboru osadu nadmiernego 1-2 razy w roku. Roczne utrzymanie oczyszczalni biologicznej to wydatek rzędu 400-700 zł, pod warunkiem, że nie wystąpią żadne awarie. Przykładem oczyszczalni słynącej z bezawaryjnej pracy jest oczyszczalnia biologiczna NV. Urządzenie NV charakteryzuje się prostotą budowy. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa. Brak sterowników, automatyki, pompy czy elektrozaworów obniża ryzyko wystąpienia awarii. Ponadto na oczyszczalnię biologiczną NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.

Komentarze obsługiwane przez CComment