Jaki mop wybrać: parowy czy elektryczny?

Na rynku akcesoriów do czyszczenia podłóg mopy bezapelacyjnie wiodą prym. Duży wybór tego rodzaju akcesoriów sprawia, że czasami decyzja o zakupie jest nieco kłopotliwa. Który mop sprawdzi się najlepiej u Ciebie?

Mopy parowe – praktyczne i wygodne 

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mopa parowego. Skąd tak duże zainteresowanie tym akcesorium do sprzątania? Odpowiedź można  zawrzeć w jednym zdaniu: jest to urządzenie praktyczne, dokładne i niezwykle wygodne w użytkowaniu. Każda pani domu zgodzi się ze stwierdzeniem, że sprzęt sprzątający ma łączyć w sobie te trzy cechy. 

Mopa parowego nie płucze się ani nie wyciska, a po zakończonym sprzątaniu nakładkę z mikrofibry można uprać w pralce. Dzięki takiej konstrukcji mopa sprzątanie staje się czystą przyjemnością. Praktyczność tego urządzenia polega na tym, że można nim czyścić nie tylko podłogi i fugi, ale też dywany i tapicerki. Wystarczy założyć odpowiednią końcówkę, aby wykonać wybraną przez siebie czynność. 

Który mop parowy wybrać? Na co zwracać uwagę?

Jeśli zdecydujesz się na kupno mopa parowego, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim ważna jest liczba i jakość końcówek. Zastanów się, do jakich rodzaju nawierzchni będziesz stosować urządzenie. Jeżeli masz tylko parkiet lub płytki, nie ma sensu kupować droższego mopa z wieloma nakładkami. 

Następnie sprawdź w specyfikacji produktu, jaką pojemność ma zbiorniczek na wodę. Im jest większy, tym dłużej będziesz sprzątać bez dolewania wody. To jest istotna sprawa, bo pozwala zaoszczędzić trochę czasu i energii. Natomiast mop parowy bezprzewodowy jest zazwyczaj wybiera się do sporadycznego czyszczenia podłóg i niewielkich powierzchni. Taki rodzaj produktu sprawdza się również do mycia schodów. Natomiast na duże powierzchnie stosuj tylko i wyłącznie mop z kablem, którego nie trzeba co chwilę doładowywać.

Mopy elektryczne – 2 razy szybsze sprzątanie

Ciekawą alternatywą dla mopa parowego jest mop elektryczny. To również bardzo wygodne urządzenie, które często błędnie jest utożsamiane z mopem parowym. Są to jednak różne sprzęty czyszczące, które działają na innych zasadach. Mop elektryczny ma zasilanie sieciowe lub na akumulator. Składa się z dwóch zbiorniczków – na wodę czystą i brudną – oraz z systemu zasysania oraz dwóch padów obrotowych. Jeśli kupisz odpowiedni model tego urządzenia z innowacyjną głowicą, doskonale usunie brud nawet z trudno dostępnych miejsc. 

Mopy elektryczne to wysokiej jakości sprzęty czyszczące, które mają szeroki zakres zastosowania. Wyczyścisz za ich pomocą na błysk różne rodzaje podłóg twardych. Nawierzchnia po czyszczeniu wysycha w przeciągu dwóch minut, dlatego nie musisz tracić czasu na suszenie. Natomiast po zakończonym myciu podłóg wystarczy, że wylejesz zanieczyszczoną wodę ze zbiorniczka. W większości modeli występuje mechanizm samoczyszczenia. Takie rozwiązanie uwalnia od ciągłego dbania o czystość padów, czyli ich prania i suszenia.

Jaki mop elektryczny wybrać, który będzie najlepszy?

Podobnie jak przy wyborze mopa parowego, zastanów się, jakie są Twoje indywidualne potrzeby. Przede wszystkim zwróć uwagę na moc silnika, aby sprzątanie przebiegało cicho i było wydajne. Kolejna ważna sprawa to budowa mopa. Urządzenie musi się dobrze prowadzić, dlatego wybieraj modele lekkie i ergonomiczne.

Równie istotna jest pojemność zbiorniczka na wodę. Im większy zbiornik, tym dłużej będziesz użytkować mop bez potrzeby dolewania. Nie warto jednak kupować mopa z bardzo dużym zbiornikiem, bo to stanowi spore obciążenie sprzętu. Oprócz tego zwróć uwagę na funkcje, w jakie jest wyposażony mop. Nie wszystkie będą Ci potrzebne, dlatego wybieraj mądrze i płać mniej. Kup taki mop elektryczny, który ma najbardziej przydatne tryby czyszczenia oraz ładowarkę w zestawie.

Zarówno mop parowy, jak i elektryczny to urządzenia bardzo praktyczne i wydajne. Czyszczą różne powierzchnie i robią to z dużą dokładnością. Za mopem parowym przemawia jednak to, że nie tylko sprząta, ale też dezynfekuje. Odznacza się również dużym poziomem estetyki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl