ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

W krainie romantyzmu

Kamienna ławeczka wg przekazów podarunek dla Zygmunta Krasińskiego od Amelii z Bronikowskich Załuskiej – obowiązkowy punkt spaceru w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, założone w miejscu dawnej siedziby rodu Krasińskich, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na Mazowszu.

Muzeum jest samorządową instytucją kultury prowadzoną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Gromadzi, przechowuje i eksponuje dobra kultury w zakresie romantyzmu europejskiego, romantyzmu polskiego, historii rodziny Krasińskich, w szczególności poety Zygmunta Krasińskiego, epoki napoleońskiej oraz uchodźstwa polskiego. Dzięki tradycjom (Muzeum otwarto w 1961 r., a działania w zakresie muzealnictwa Krasińskich bezpośrednio związanych z Opinogórą sięgają 1 poł XIX w.) i wyjątkowym walorom naturalnym – jest miejscem idealnym na jednodniową wycieczkę. 

Kompleks muzealny usytuowany jest na terenie parku krajobrazowego, typu angielskiego, zajmując powierzchnię 22 ha o unikatowym położeniu na trzech pagórkach, który dodatkowo wzbogaca czterohektarowe lustro wody. W parku rośnie ponad tysiąc starych drzew, głównie klonów, dębów, lip, jesionów, świerków i kasztanowców. Z rzadszych okazów warto wymienić trójiglicznię, lipę szerokolistną i płaczący jesion. Cztery drzewa uznano za pomniki przyrody: dwa dęby, nazwane „Zygmunt” i „Eliza” oraz dwa jesiony „Szwoleżer I” i „Szwoleżer II”.

Ekspozycje muzealne prezentowane są w pięciu obiektach: neogotyckim zameczku i oficynie dworskiej z 1 poł. XIX w. oraz dworze, powozowni i oranżerii, wybudowanych w ostatnim czasie. Wśród wielu eksponatów na szczególną uwagę zasługują pamiątki po Zygmuncie Krasińskim i jego rodzinie np. sygnet rodowy Krasińskiego, portret Elizy Krasińskiej namalowany przez Franza Xavera Winterhaltera, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich; teka Napoleona Bonapartego; lando, czyli otwarty powóz czterokołowego wykonany w renomowanej firmie J. W. Utermöhle w Kolonii. W oranżerii warto zobaczyć ekspozycję multimedialną oraz przestrzeń, gdzie górują fragmenty murów z cegieł pozyskanych na stanowisku archeologicznym. Na terenie parku, u stóp zameczku, zlokalizowana jest ekspozycja przyrodnicza, systematycznie wzbogacana o nowe gatunki ptaków. Turyści, odwiedzający Opinogórę, mogą także skorzystać z oferty muzealnej gastronomii, którą świadczy Gościniec Ogrodnika. 

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i popularyzatorską. Umożliwia zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem, ma bogatą ofertę lekcji i warsztatów muzealnych. Uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego zachęcamy do skorzystania z Programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, w ramach którego można skorzystać z naszej oferty za preferencyjną cenę biletu, tj. za 1 zł. Co ważne w trakcie jednej wizyty uczestnik może skorzystać z kilku zajęć.

W każdą drugą niedzielę miesiąca instytucja organizuje koncerty, których historia sięga lat 70. XX w. Warto wybrać się też na inne wydarzenia cykliczne jak Teatr Jednego Aktora w Muzeum, Salonik Elizy, czy spotkania muzyczno-artystyczne dla melomaluszków i ich opiekunów w ramach Rodzinnych Niedziel w Muzeum. Oprócz tego jest to miejsce, gdzie często odbywają się spotkania poetyckie, sesje, konferencje, konkursy. 

***

Godziny otwarcia obowiązujące od 1 maja do 30 września:
ekspozycje: wtorki-niedziele: 10.00-18.00 (we wtorki wejście jest bezpłatne) 
park: codziennie 7:00 – 22:00
Gościniec Ogrodnika – od wtorku do czwartku: 10:00-18:00, od piątku do niedzieli: 10:00-20:00 

Komentarze obsługiwane przez CComment