ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jak walczyli ciechanowscy ułani. W Żabokliku odtworzono bitwę wrześniową z 1939 roku

Fot. RM
Fot. RM

To było duże wydarzenie dla mieszkańców, społeczności, organizatorów, samorządowców trzech gmin północnego Mazowsza. We wsi Żaboklik, w gminie Dzierzgowo, po raz pierwszy odbyła się inscenizacja bitwy z września 1939 r. pomiędzy wojskiem polskim, a szturmującymi granicę państwa siłami niemieckimi. O odważnych żołnierzach-kolarzach, ułanach z 11 Pułku Ułanów Legionowych z Ciechanowa, którzy przyjechali tu bronić ojczyzny miejscowi pamiętają z opowieści rodziców, dziadków. 

Dotychczas upamiętnienie żołnierzy, którzy rowerami wyruszyli z ciechanowskiej jednostki bronić ojczyzny odbywało się w formie rajdu rowerowego. W ubiegłym roku trasę pokonało ponad 30 rowerzystów.
W sobotę 24 sierpnia na polach w okolicach Żaboklika, gdzie doszło do walk  na tzw. pozycji rzęgnowskiej, odbyła się pierwsza rekonstrukcja "Bitwa Graniczna Wrzesień 1939", którą przedstawiły profesjonalne grupy rekonstrukcyjne. Wystąpili aktorzy oraz miejscowa społeczność, którzy stworzyli sceny ukazujące sposób i okoliczności obrazujące walkę na tym terenie. Byli ułani na koniach i rowerach, Polacy i Niemcy, strzały, wybuchy, ciężki sprzęt, opancerzone auta, a nawet ostrzał z lecącego samolotu. 

- Chcemy ożywić tę historię, pokazać młodym, iż mamy tutaj swoją Wiznę, swoje Westerplatte, Bzurę – wyjaśnia Jacek Harnaszkiewicz, pasjonat historii, jeden z organizatorów wydarzenia. Przedsięwzięcia finansowo wsparły okoliczne samorządy, a także Sejmik Województwa Mazowieckiego.
Pozycja obronna pod Żaboklikiem nie była w stanie utrzymać się tak długo, jak np. Westerplatte, ale wynikało
to z innych okoliczności. Pozycja była broniona przez kilkudziesięcioosobowy pluton kolarzy, który był uzbrojony w jeden
ciężki karabin maszynowy, karabin przeciwpancerny oraz karabiny piechoty.

Wydarzenia z Żaboklika i Krzynowłogi Małej miało wielkie znaczenie dla dalszego przebiegu walk na
tym odcinku frontu. Niemcy zdobywszy pozycję Kamieńska Góra i Żaboklik zrobili dużą wyrwę na linii obronnej Armii
Modlin. Droga na Grudusk, Ciechanów, i dalej na Modlin i Warszawę, została otwarta przez niemieckich najeźdzców.

Upamiętnienie żołnierzy – kolarzy z 11 pułku ułanów legionowych w Ciechanowie zostało zainicjowane przez
„Komitet Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku Pozycji Rzęgnowo – Żaboklik”.  

Komentarze obsługiwane przez CComment