ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

"Wszyscy jesteśmy Bratniakami". 115 lat szkoły rolniczej w Gołotczyźnie [zdjęcia]

Wyjątkowy jubileusz 115-lecia obchodziła w piątek 5 lipca wyjątkowa, bo jedyna tego typu szkoła w powiecie ciechanowskim – Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie. Pod hasłem „Tych lat nie odda nikt”, tej nocy odbył się także zjazd absolwentów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia (pod tekstem).

Dzień rozpoczęła msza święta w kościele św. Wita, Modesta i Krescencji w Sońsku, w intencji szkoły, jej absolwentów, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników.

Następnie uroczystość przeniosła się w mury szkoły, gromadząc licznie uczestników i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Szanowni państwo, wszyscy czujemy się Bratniakami, łączy nas nierozerwalna więź tradycji, wspomnień ale także wyzwań, przed którymi stoimy dzisiaj - mówił dyrektor Marek Rutkowski [Bratne to część wsi Gołotczyzna - przyp. red].

W części artystycznej uczestnicy mogli zobaczyć występ nowo powstałego szkolnego zespołu ludowego „Bratniacy”, dla którego był to sceniczny debiut.

Ostatnim zaś, a dla absolwentów zapewne najbardziej wyczekiwanym momentem uroczystości, była możliwość zwiedzenia murów szkoły, które opuścili wiele lat temu, a także spotkania ze swoimi dawnymi nauczycielami i wychowawcami, w luźnej i swobodnej atmosferze.

Powstanie szkoły możliwe było dzięki dwóm wybitnym postaciom ery pozytywizmu – hrabiance Aleksandrze Bąkowskiej, z rodu Sędzimirów, fundatorce i właścicielce majątku Gołotczyzna oraz Aleksandrowi Świętochowskiemu, publicyście, pisarzowi, filozofowi i działaczowi społeczno-oświatowy, oraz czołowemu ideologowi pozytywizmu, który stał się patronem placówki. Historia szkoły w Gołotczyźnie rozpoczyna się w 1909 roku, kiedy Aleksandra Bąkowska z pomocą Aleksandra Świętochowskiego założyła szkołę rolniczą dla dziewcząt i zalegalizowała ją u władz petersburskich jako "Fermę Praktyczną Gospodarstwa Domowego dla Dziewcząt Wiejskich". W 1913 roku wpisano do rejestru instytucji oświatowych męską szkołę rolniczą jako "Fermę Praktyczną Gospodarstwa dla Chłopców Wiejskich”. 

Relacja z jubileuszu w najbliższym, papierowym wydaniu TC (nr 28/2024)

fot. RK

Komentarze obsługiwane przez CComment