ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wybory do PE: Frekwencyjna klapa i zaskakujący wynik ludowców

Zdjęcie ilustracyjne. fot. PB

Frekwencja w wyborach do PE okazała się raczej niewielka - w skali kraju wyniosła 40,65%, a na północnym Mazowszu była jeszcze niższa... Kogo nasi mieszkańcy wysłali do Brukseli? 

W województwie mazowieckim frekwencja była najwyższa w kraju i wyniosła 46,95%, jednak wynik ten zawyża znacząco zaangażowanie mieszkańców Warszawy (58,15%) i sąsiednich powiatów. W naszym subregionie frekwencja była niższa niż w kraju. Na wybory poszło najwięcej mieszkańców powiatu makowskiego (36,26%), a najmniej z powiatu żuromińskiego - zaledwie 28,43%. 

Nasz subregion od kraju, województwa i stolicy różni się także znacząco wynikami wyborów. Podczas gdy wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce i na Mazowszu (ogółem) wygrała Koalicja Obywatelska, w naszych powiatach mieszkańcy stawiali zdecydowanie na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. W każdym powiecie najwięcej głosów oddano na PiS, na drugim miejscu była KO, na trzecim Konfederacja. Co ciekawe kandydaci PSL wraz z PL250 Szymona Hołowni uzyskiwali dopiero czwarty wynik. 

Najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów w okręgu wyborczym nr 5 (Mazowsze bez Warszawy i sąsiadujących ze stolicą powiatów) zdobył kandydat z jedynką na liście KO Andrzej Halicki (129.401). Drugim wynikiem w tym okręgu może pochwalić się jedynka PiS -  Adam Bielan, który zdobył 90.690 głosów. Jacek Ozdoba, startujący z listy PiS z nr 5, zdobył 54.327 głosów, co dało mu drugą lokatę w swoim ugrupowaniu i trzecią w okręgu nr 5. Dobrym wynikiem może się także pochwalić nr 10 na liście PiS Daniel Milewski - 50.592 głosy. Lider listy Konfederacji WiN Rafał Foryś zdobył 45.862 głosy.  Startująca z nr 1 kandydatka Trzeciej Drogi Bożena Żelazowska zdobyła najwięcej głosów na liście swojego koalicyjnego ugrupowania (PSL i PL2050) - 21.790. 

Państwowa Komisja Wyborcza aktualnie przelicza głosy na mandaty, ale już  teraz widać, wbrew przewidywaniom analityków, Konfederacja w okręgu nr 5 wypadła lepiej niż Trzecia Droga.

Mandaty europosłów otrzymają  Adam Bielan i Jacek Ozdoba (PiS) oraz Andrzej Halicki (KO). 

Dużym zaskoczeniem jest fakt, że mieszkańcy Mazowsza wybrali Jacka Ozdobę startującego z nr 5 na liście PiS, a nie Jacka Kurskiego startującego z nr 2 z tej samej listy. Były prezes TVP nie uzyskał mandatu do PE. Ma dopiero 6 wynik na liście PiS. 

Wyborcy zdecydowanie nie stawiają na kandydatów Lewicy. Liderką listy w okręgu nr 5 z tego ugrupowania była Anna Maria Żukowska, która otrzymała 13.712 głosów.

Komentarze obsługiwane przez CComment