ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wykrywanie jaskry i jeszcze niewidocznego nowotworu krtani? W ciechanowskim szpitalu to możliwe!

fot. K.Kujawa

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza Specjalistyczny Wojewódzki Szpital w Ciechanowie nabył nowe narzędzia, które w rękach lekarzy umożliwią m.in. wczesne wykrywanie nowotworu krtani i jaskry u pacjentów.

Szpital w Ciechanowie zyskał nowoczesny sprzęt diagnostyczno-terapeutyczny. Aparatura o wartości ponad 1 mln zł trafiła do oddziałów okulistycznego i laryngologicznego ciechanowskiej placówki. W czwartek w lecznicy gościł marszałek Adam Struzik. Zaprezentowano nowy sprzęt, a koordynatorzy oddziałów omówili możliwości, jakie daje w zakresie wczesnej diagnostyki.

Spektralny tomograf komputerowy, autorefraktometr z keratometrem, diatermia chirurgiczna oraz fotele zabiegowe do operacji zaćmy i iniekcji doszklistkowych – to nowy sprzęt, który trafił do oddziału okulistycznego i poradni okulistycznej SSW w Ciechanowie. Jego łączna wartości wyniosła 367 tys. złotych. Lekarka Ewa Kisiel-Żmijewska, koordynatorka oddziału wskazała, że szpital otworzył poradnię jaskrową, aby zaoferować pacjentom szerokie możliwości leczenia farmakologicznego, laserowego i przede wszystkim operacyjnego. Poradnia została wyposażona w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu pacjenci z podejrzeniem jaskry zyskają pewną diagnozę.

Natomiast oddział laryngologiczny wzbogacił się o laryngofiberoskop, aparat VNG wraz z wyposażeniem i aparat do badań metodą Shift-OAE. Koszt zakupu aparatury to ponad 649 tys. zł.

Koordynator oddziału laryngologii Marek Chmieliński podkreślał, że nowy sprzęt umożliwia wczesne wykrywanie raka krtani i gardła. Jak wczesne? Urządzenie wyposażone jest w kamerę, ale także emiter światła, pozwalający wykrywać nowotwór nawet wówczas, kiedy jeszcze nie jest widoczny gołym okiem. Jak mówił lekarz Marek Chmielński nowotwory krtani wykrywane są zwykle wtedy, kiedy są już widoczne i rozwinięte, co komplikuje i zawęża możliwości leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby móc je wykrywać we wczesnym stadium rozwoju.

Więcej na ten temat we wtorkowym "TC".

Komentarze obsługiwane przez CComment