Zmagasz się z suchością oczu? Sprawdź, jak pozbyć się problemu
Lekarze okuliści coraz częściej zauważają w swoich gabinetach pacjentów, którzy uskarżają się na problem suchości oczu. To niezwykle uciążliwa dolegliwość. Jak skutecznie pozbyć się objawów wynikających z zespołu suchego oka?
Przyczyna suchości oczu
Suchość oczu spowodowana jest zbyt małą produkcją łez, a więc tzw. filmu łzowego, bądź ich nadmiernym parowaniem. Co więcej, zdarza się, że nasze oczy produkują właściwą ilość łez, jednak ich skład nie jest odpowiedni, by doskonale nawilżyć oczy. Oprócz suchości i pieczenia, pojawia się także zaczerwienienie oczu, jak również skłonność do infekcji - łzy nie tylko odpowiadają za nawilżenie, ale także za ochronę przed mikrourazami czy infekcjami. W wyniku takich zdarzeń dochodzi do wysychania spojówki oraz rogówki oka.
Film łzowy składa się z trzech warstw. Lipidowej, wodnej oraz śluzowej. Każda z nich odpowiada za inną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu oka. Jednak zakłócenie prawidłowego działania którejkolwiek z nich, powoduje odczuwalne dysfunkcje.
Sztuczne łzy, czyli jeden z najdoskonalszych ratunków dla suchych oczu
Sztuczne łzy to nazwa dla kropli do oczu, których zadaniem jest doskonałe nawilżenie. Głównym zadaniem stosowania kropli jest ochrona przed doprowadzaniem do stanu wysuszenia spojówki i rogówki. Sztuczne łzy na długi czas, w silny sposób nawilżają oko. Krople rozprowadzają się równomiernie po całej powierzchni oka dzięki mruganiu. Najlepszej klasy sztuczne łzy zawierają w swoim składzie dodatkowe, cenne składniki, takie jak m.in.: kwas hialuronowy czy deksopantenol, który wykazuje dodatkowo właściwości regenerujące. By cieszyć się maksymalną skutecznością działania sztucznych łez, warto wybierać także krople, które pozbawione są w swoim składzie sztucznych barwników i konserwantów, które dodatkowo mogą podrażniać przesuszoną strukturę oka.
Warto zaznaczyć, że suche łzy, a więc popularne krople nawilżające do oczu, muszą być stosowane regularnie, w sposób ciągły. By stale zapobiegać objawom tzw. suchego oka, krople należy stosować raz dziennie, najlepiej w porze rannej.
Właściwe nawodnienie i zbilansowana dieta
Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że dieta i nawodnienie, a suchość oczu, nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, w praktyce okazuje się, że należy dbać o właściwą codzienną porcję wody dla naszego organizmu. Badania naukowe, jak również obserwacje lekarzy specjalistów jasno wskazują, że zbyt mała ilość płynów wpływa na przesuszenie oraz zaczerwienienie oczu. Podobnie w przypadku diety. By walczyć z zespołem suchego oka, należy zadbać o dużą ilość kwasów omega-3. W związku z tym dieta osób cierpiących na problem suchych, czerwonych oczu, powinna obfitować m.in. w siemię lniane, orzechy włoskie czy laskowe, jak również w olej lniany.
Suche kompresy własnoręcznie przygotowane w warunkach domowych
Oprócz sztucznych łez, które uważane są za jedną z najbardziej skutecznych metod walki z zespołem suchego oka, niezwykle skuteczne działanie wykazują tzw. suche kompresy. Co jest niebywałą zaletą tego rozwiązania, jest to metoda, którą można wykonać samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Co ważne, do suchych kompresów warto stosować także delikatne masaże, które polegają na wykonywaniu okrężnych ruchów w kącikach oczu. Całość ruchów rozpoczyna się od nasady rzęs, a kończy aż na powierzchni oka w kierunku skroni.
Oprócz wyżej wymienionych sposobów walki z zespołem suchego oka, należy zadbać także o ochronę oczu przed bezpośrednim działaniem silnego promieniowania słonecznego, nosząc wysokiej klasy okulary z filtrem UV. Co więcej, warto pochylić się także nad właściwą wilgotność powietrza - suche z całą pewnością będzie dodatkowo podrażniać oko, wywołując spotęgowane, uciążliwe objawy. Warto więc znać kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym skutecznie uda nam się zadbać o właściwe nawilżenie naszych oczu.
Komentarze obsługiwane przez CComment