Mazurska Emilia
Trwają prace przy realizacji filmu - fabularyzowanego dokumentu "Mazurska Emilia", który będzie opowiadał o Emilii Sukertowej-Biedrawinie. W ostatnim czasie kręcono zdjęcia z udziałem profesjonalnych aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz grup rekonstrukcyjnych.
Projekt filmowy realizowany jest przez Muzeum Pogranicza w Działdowie oraz Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. - Z racji tego, że okres działdowski z działalności Emilii Sukertowej-Biedrawiny, a więc lata 1920-1939 będzie stanowił ważną część filmu, aktorów można było zobaczyć na ulicach: Strumykowej, Mazurskiej i Bielnikowej - mówi Krzysztof Siemianowski z Muzeum Pogranicza w Działdowie. - Poza tym część scen była kręcona również w parku Honorowych Dawców Krwi w Działdowie. Równolegle ze zdjęciami plenerowymi realizowane są zdjęcia studyjne m.in. w Olsztynie i Działdowie. Brali w nich udział: wnukowie Emilii Sukertowej-Biedrawiny, historycy, muzealnicy, literaci oraz bibliotekarze - dodaje.
Na tym etapie prac nad filmem, powstała również ścieżka dźwiękowa. - Docelowo obraz będzie tak skonstruowany, że wypowiedzi znawców tematu będą się przeplatały ze scenami fabularyzowanymi z udziałem aktorów i rekonstruktorów. Z kolei lektor zaprezentuje liczne dzieła Emilii Sukertowej-Biedrawiny oprawione w animacje 2 i 3D - opowiada Krzysztof Siemianowski.
"Mazurska Emilia" ma powstać do końca bieżącego roku. Pokaz premierowy dla publiczności zaplanowano zaś na początek 2023 roku. Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki dofinansowaniu jakie Muzeum Pogranicza w Działdowie otrzymało ze środków Instytutu Dziedzictwa i Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja Niepodległość po polsku.
Emilia Sukertowa-Biedrawina to ważna postać dla międzywojennej historii Działdowa. W tym okresie w szczególny sposób dbała o miejscową ludność mazurską. Do najważniejszych inicjatyw, w których brała udział w Działdowie należy zaliczyć uruchomienie: Mazurskiego Domu Ludowego, Towarzystwa Przyjaciół Mazur, "Gazety Mazurskiej", Muzeum Mazurskiego, a także Państwowej Żeńskiej Szkoły Rolniczej w Malinowie.
Komentarze obsługiwane przez CComment