ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Rozpoczęcie obchodów 650-lecia Krasnego

Inauguracja z okazji 650-lecia istnienia miejscowości Krasne odbyła się w tamtejszym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Na uroczystości pojawili przedstawiciele lokalnych samorządów i goście. Krasne odznaczono medalem Pro Masovia. Każdy z zaproszonych gości, gratulował gminie i Gminnej Bibliotece Publicznej, za organizację tego spotkania. Na ręce wójta Michała Szczepańskiego składano listy gratulacyjne oraz kwiaty, z okazji tak pięknej rocznicy.

Aby należycie uczcić święto Krasnego zaproszono dwóch znamienitych gości, którzy uświetnili ten jubileusz. Wykład wygłosił dr hab. Michał Wardziński - Przyjechałem tutaj do państwa po to, by opowiedzieć o wspaniałej roli jaką ta świątynia spełnia. Krasne, od drugiej połowy XIII w. jest największym mauzoleum magnackim w całej dawnej Koronie, Królestwie Polskim. To tutaj byli wychowywani następni przedstawiciele kilkudziesięciu pokoleń rodziny Krasińskich, którzy najpierw podpisywali się jako Ślepowroni z Krasnego, była to rodzina czeska, związana z dworem praskim Przemyślidów - opowiadał specjalista.

Po wykładzie rozpoczął się koncert fortepianowy w wykonaniu  międzynarodowej sławy pianisty profesora Huberta Rutkowskiego, który pochodzi z Krasnego, a na co dzień wykłada w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Hamburgu, gdzie prowadzi klasę fortepianu - Jest mi niezmiernie miło, że mogę zapowiedzieć niezwykłego artystę. Jest cieniony za poczucie swobody, formy i zmysłową radość w grze oraz za wrażliwość i stylowość interpretacji przy doskonałym warsztacie pianistycznym - zapowiedziała Renata Żmijewska, dyrektorka GBP.

Zebrani uczestnicy mieli okazje usłyszeć melodie autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina czy Teodora Leszetyckiego.

- Mieszkałem tu do 15 roku życia, to tu chodziłem do szkoły i tego kościoła. Tutaj rozpoczęła się moja przygoda z muzyką. Mój dziadek był organistą, mój wujek był nauczycielem muzyki, a moi rodzice są też bardzo muzykalni - a dodatkowo często grałem w domu, ze słuchu, patriotyczne pieśni - opowiedział o początkach swojej muzycznej Hubert Rutkowski. Między kolejnymi utworami muzyk wyjaśniał czemu zdecydował się na taki właśnie repertuar i przybliżał historie z życia prezentowanych kompozytorów. Jedną z melodii zadedykował Ukrainie.

Artysta zgodził się udzielić "Tygodnikowi" wywiadu, który już niedługo ukaże się na naszych łamach.

natson

Fot. Roman Nadaj

Komentarze obsługiwane przez CComment