ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Fontanna na rynku - ochłoda w upalny dzień, a może siedlisko zarazków? Sanepid ostrzega

fot. Anna Skonieczna/Starostwo Powiatowe w Makowie Maz.

Widok dzieci pluskających się w fontannie na ul. Rynek nie jest niczym niezwykłym, a powinien... Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Makowie Mazowieckim ostrzega przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą taka zabawa. 

W piśmie skierowanym do wszystkich gmin powiatu makowskiego sanepid ostrzega, że woda w fontannach ma obieg zamknięty, a więc każda bakteria, wirus, które dostaną się do wody nie znikają, są ciągle w niej obecne. 

Mając na uwadze, że w upalne dni mieszkańcy miast chętnie szukają ochłody w okolicach fontann i innych instalacji wodnych przypominamy, że fontanny nie służą do kąpieli, gdyż znajdująca się w nich woda ma obieg zamknięty i może zawierać bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki. Kąpiel w fontannie może spowodować reakcje alergiczne, grzybice lub inne choroby skóry, zapalenia spojówek, schorzenia dróg oddechowych, zakażenie gronkowcem, paciorkowcem oraz infekcje dróg moczowych i pęcherza. Korzystanie z kurtyn wodnych oraz urządzeń typu „dry plaza", jest bezpieczne o ile woda doprowadzana jest z wodociągu i jest filtrowana.

- wskazuje w piśmie dyrektor makowskiego sanepidu Anna Załęska-Napiórkowska. 

W dokumencie PSSE przypomina także samorządom, które zarządzają tego typu obiektami, że powinny informować mieszkańców o tym, że obieg wody jest zamknięty. 

Już jutro rozpoczynają się Dni Makowa. Warto zwrócić w tym czasie uwagę na swoje dzieci, aby unikały kontaktu z wodą z fontanny. 

Komentarze obsługiwane przez CComment