Konkursowy specjalista

Tadeusz Kruk to emerytowany nauczyciel historii z Drążdżewa Małego w gminie Krasnosielc (pow. makowski), który swój wolny czas poświęca na uczestnictwo w konkursach, głównie literackich i teleturniejach wiedzowych. Niedawno, bo w środę 22 września, wyemitowany został odcinek „Jeden z dziesięciu" z jego udziałem, gdzie zajął zaszczytne 3 miejsce. Zdobył również wyróżnienie w XV Mazowieckim Konkursie Literackim „Odpowiednie dać rzeczy słowo", którego gala finałowa odbyła się w piątek 25 września br. w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, w Przasnyszu. W wywiadzie dla Tygodnika opowiedział o swojej pasji.

Jak się odbywają nagrania programu „Jeden z dziesięciu"?
– Uczestnicy zapraszani są do studia TVP w Lublinie. To tam właśnie wystąpiłem w 13. odcinku 125 serii, który nagrano 22 czerwca br., a wyemitowano na antenie TVP1 po trzech miesiącach. Zgłoszenie – eliminacje – nagranie – emisja, trwało niemal rok. Eliminacje, z uwagi na pandemię, przeszedłem w trybie online. Musiałem odpowiedzieć poprawnie na minimum 18 pytań różnotematycznych z zadanych 20. Po kilku miesiącach otrzymałem zaproszenie na nagranie.

W jakich innych teleturniejach brał pan jeszcze udział?
– Gościłem również w „Va banque’u” (1998), dwukrotnie – wspólnie z rodziną – w „Salomonie” (1998; pierwszy odcinek wygrany), w „Zabawach językiem polskim” (1999 – wygrany z tytułem Mistrz języka polskiego), w „Naucz się i wygraj” (1999) i w „Familiadzie” (2005). Każdy taki start to wspaniała przygoda i niesamowite wspomnienia.

Czym jeszcze się pan interesuje oprócz udziału w teleturniejach?
– Tu z reguły odpowiadam żartobliwie, że łatwiej byłoby wyliczyć to, co mnie nie interesuje... Jednak dla porządku wymienię te dziedziny i pasje twórcze, którym poświęcam najwięcej czasu, a są to: historia – w tym lokalna i regionalna ze wskazaniem oczywiście na Kurpiowszczyznę, wspomniana wcześniej poezja, szaradziarstwo, konkursy różnotematyczne oraz rozrywki typu „łamania głowy”. Ponadto preferuję dobry humor i towarzystwo ludzi, którzy mają coś do powiedzenia (nie mylić z tymi, którzy tylko mówią).

Cały wywiad w aktualnym "Tygodniku Makowskim" z 5 października.

Wręczenie nagrody za wyróżnienie w konkursie poetyckim:

odebranie-nagrody

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl