Narodowe Czytanie 2022 na Mazowszu
Wrzesień to już od lat miesiąc, w którym odbywa się ogólnopolska impreza, pod patronatem pary prezydenckiej, Narodowego Czytania. W tym roku wszyscy odczytamy "Ballady i romanse", które zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza.
Wiele różnych instytucji kulturalnych i placówek edukacyjnych chętnie bierze udział w tym wydarzeniu. Również na północnym Mazowszu mamy możliwość uczestniczyć w tej imprezie. Głównymi organizatorami tych spotkań są powiatowe, miejskie lub gminne biblioteki, które przy współudziale domów kultury zapraszają na wspólne odkrywanie "Ballad i romansów".
W Ciechanowie można uczestniczyć w NC razem z Miejską Biblioteką Publiczną w Krzywej Hali (Plac Piłsudskiego 1). 3 września o godz. 17 dzieło polskiego romantyka przedstawi Jarosław Witaszczyk, aktor teatralny i filmowy, producent, reżyser, pedagog i współtwórca Teatru na Pradze. Muzycznie spotkanie uświetni Jan Andrzej Kaluszkiewicz.
W tym roku Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie organizuje Narodowe Czytanie wspólnie z Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki. Odbędzie się ono również 3 września o godz. 17 w PCKiSz ul. Strażackiej 5. Wśród osób zaproszonych do czytania pojawią się: Barbara Sitek-Wyrembek, Katarzyna Stawicka, Wojtek Gęsicki, Andrzej Kielczyk i Michał Błaszkowski, a także pracownicy biblioteki, aktorzy teatru amatorskiego "Rozmyty Kontrast" oraz Teatr Klaps. Poza tym wystąpi Maja Fijałkowska i Hanna Daniec.
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze NC organizuje wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Opinogórze Górnej. Spotkanie odbędzie się 2 września o godz. 15 we Dworze Krasińskich. Oprawę muzyczną spotkania zapewni grupa Senior+ z Dzbonia.
Podczas tegorocznego Narodowego Czytania Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela planuje nagranie czytanych przez pracowników Biblioteki wybranych utworów z "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza i publiczne odtwarzanie ich w plenerze. Prezentacja nagrań odbędzie się 3 września, na terenie zielonym przy bibliotece w godzinach od 9 do 14.
Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Mazowieckim organizuje Narodowe Czytanie 8 września o godz. 10. Czytanie odbędzie się w Centrum Dialogu Kulturowego - Dom Wesołka, ul. Zielony Rynek 5, Maków Mazowiecki.
W Przasnyszu NC odbędzie się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego 3. Na to wydarzenie zapraszają wspólnie dyrektorka biblioteki oraz starosta przasnyski i burmistrz Przasnysza. Impreza odbędzie się 6 września, o godz. 17. W programie oprócz czytania przewidziano także koncert Kuby Michalskiego (usłyszymy ballady Adama Mickiewicza oraz utwory Norwida, Asnyka, Leśmiana i Cohena).
Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie zaprasza na XI odsłonę akcji Narodowe Czytanie w piątek, 2 września o godz. 18. W programie przewidziano koncert pt. "Nowe szaty Świtezianki", czyli współczesne wariacje wokół "Świtezianki" i "Pani Twardowskiej", przypominające o 200-letniej rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Wystąpią: opowiadacze z Grupy "Studnia O." - Jarek Kaczmarek (gitara, śpiew) oraz Katarzyna Jackowska-Enemuo (śpiew i akordeon).
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku w tym roku planuje zorganizować Narodowe Czytanie wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Popowie Borowym, w "bibliotece pod chmurką", mieszczącą się na placu przy szkole. Impreza odbędzie się 23 września o godz. 12.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Mławie Narodowe Czytanie organizuje 3 września, godz. 13 na estradzie w parku miejskim. Będzie też okazja do pamiątkowego stemplowania własnych egzemplarzy książki Mickiewicza.
Tego samego dnia na NC zaprasza także Biblioteka Publiczna w Żurominie o godz. godz. 15. Osoby chętne do czytania mogą zgłaszać się telefonicznie: (23) 657 25 97.
Także w Płońsku w tym dniu odbędzie się wspólne czytanie. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza łączy siły z Miejskim Centrum Kultury i to właśnie w pomieszczeniach centrum spotkają się wielbiciele poezji polskiego wieszcza. Start o godz. 11.
- Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby - jak zawsze - było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa - podsumował prezydent RP Andrzej Duda.
Komentarze obsługiwane przez CComment