Oni odeszli...
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Na wieczną służbę w marcu br. odszedł sierżant sztabowy Gaspar Czapski, funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim. - Policjant przegrał walkę z chorobą. Odszedł nieoczekiwanie, w wieku 36 lat - informowała makowska komenda. Gaspar Czapski przez całą służbę był związany z policją w Makowie Mazowieckim. Przez ponad 8 lat pracował najpierw w wydziale prewencji, a następnie w wydziale kryminalnym. Służbę pełnił w sposób rzetelny i w pełni zaangażowany - podkreślają koleżanki i koledzy zmarłego funkcjonariusza.
Sierż.sztab. Gaspar Czapski przez całą służbę był związany z policją w Makowie Mazowieckim. Przez ponad 8 lat pracował najpierw w wydziale prewencji, a następnie w wydziale kryminalnym. Służbę pełnił w sposób rzetelny i w pełni zaangażowany - podkreślają koleżanki i koledzy zmarłego funkcjonariusza.
23 kwietnia br. zmarł ks infułat, emerytowany kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej Ireneusz Kaczorek, pochodzący z miejscowości Chłopia Łąka, w gminie Krasnosielc. Odszedł w 83 roku życia, po 58 latach kapłaństwa. Msza żałobna odbyła się w Krasnosielcu. Koncelebrował ją biskup Milewski.
Zmarł Stefan Mróz, były dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim, ceniony wieloletni pedagog. Pochowany został na cmentarzu w Czerwonce
W Warszawie zmarł dr Cezary Wolicki, pochodzący z Makowa Mazowieckiego ceniony lekarz. W ostatnich latach mieszkał pod Warszawą. Wcześniej pracował w makowskim szpitalu. Miał zaledwie 48 lat. Pochowany został na cmentarz w Białołęce. W pogrzebie uczestniczyła delegacja z Makowa Maz.
27 kwietnia 2021 r., w wieku 89 lat zmarł biskup senior Jan Gałecki, biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w latach 1974-2007. Urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu, w gminie Krasne. Dzieciństwo miał trudne, gdyż przypadło ono na czas II wojny światowej i w związku z tym nie uczęszczał do szkoły. W czasie okupacji uczył go ojciec w domu, mimo że było to zagrożone wywózką do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jak wspominał biskup Gałecki: "Pamiętam, jak ojciec zrobił mi zeszyt z worka po cemencie i każdego dnia wraz z siostrą musiałem nauczyć się czytać jedną stronę z rachunków i języka polskiego". Po zakończeniu działań wojennych najpierw trafił do klasy drugiej, a za trzy tygodnie do klasy piątej Szkoły Podstawowej w Krasnem, a następnie rozpoczął gimnazjum w Makowie Mazowieckim. Katechizmu uczyła go o dwa lata starsza siostra. Pierwszą Komunię św. przyjął podczas II wojny światowej od ukrywającego się księdza, który niestety potem został rozstrzelany. Największy wpływ na religijne wychowanie Jana mieli rodzice. To oni ugruntowali w nim nieugięte zasady życia i postawy moralne.
W lipcu br. zmarł ks. Tadeusz Niestępski, który urodził się 26 lipca 1930 r. w Bobinie Grzybkach,w gminie Płoniawy w powiecie makowskim. Święcenia kapłańskie 11 lutego 1956 r. w Płocku. Starszy brat Tadeusza - Jerzy, ps. Jurand, działał po wojnie w partyzantce, został zabity w 1945 r. podczas obławy Urzędu Bezpieczeństwa, a za jego działalność prześladowano i represjonowano członków rodziny. Ks. prałat Tadeusz Niestępski przeżył 91 lat, w tym 65 lat w kapłaństwie. W latach 1962-1967 był proboszczem w Krzynowłodze Małej, następnie (do 1970) w Sannikach i Dzierzgowie (1970-1979).Od 1980 do 1997 pełnił posługę proboszcza parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. W 1997 przeszedł na emeryturę.
15 sierpnia 2021 zmarł ks. Jacek Darmofalski, posługując w parafii św. Józefa, uczył również religii w makowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej. Był lubiany przez wiernych. Wikariusz makowskiej fary. Miał zaledwie 43 lata. Pogrzeb odbył się w Rypinie. Pochowany został w rodzinnym Rogowie.
Więcej wspomnień o zmarłych w najbliższym numerze "Tygodnika " z 2 listopada 2021 r.
Komentarze obsługiwane przez CComment