"Retro Maków" - kreatywny projekt młodzieży
Uczniowie Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim przygotowali projekt na jubileusz 60-lecia swojej szkoły. Sześcioro uczniów i nauczycielka, Marta Głażewska, tworzą zespół z ciekawymi projektami w ramach współpracy z Fundacją "Zwolnieni z Teorii".
Pani Marta, opiekunka grupy, przeszła specjalne, długie szkolenie w tej dziedzinie. Dzięki temu mogła w Zespole Szkół stworzyć drużynę z otwartych i nie stroniących od przejęcia inicjatywy młodych ludzi. Są to uczniowie klas II i III technikum Architektury Krajobrazu: Kacper Gołębiewski, Marysia Godlewska, Klaudia Łączyńska, Wiktoria Napiórkowska, Nadia Chełchowska oraz Małgosia Świętochowska.
W ubiegłym roku prowadzone były dwa projekty, w tym "Chillout zone", czyli otwarte strefy relaksu. W ramach tego przedsięwzięcia w szkole powstały trzy takie miejsca, w których uczniowie mogą odetchnąć, obejrzeć telewizję, albo poczytać książki. Ten pomysł spotkał się z uznaniem jury Ogólnopolskiej Olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Drużyna otrzymała Srebrnego Wilka.
Jedna ze stref relaksu stworzona przez ambitną młodzież (dalsza część tekstu pod zdjęciem).
Drugi projekt, tworzony przez inną grupę, nazywał się "I love Maków". W centrum miasta pojawił się taki napis, ale głównym celem młodzieży było stworzenie aplikacji turystycznej pokazującej to, co jest zapomniane lub ukryte w mieście.
Przenieśmy się 60 lat wstecz...
Tym razem grupa prowadzi projekt pn. "Retro Maków". To kalendarz na rok 2022 z okazji 60-lecia szkoły. Młodzież zorganizowała specjalną sesję, podczas której dziewczęta pozowały w sesji mody stylizowanej na lata 60. XX wieku. Każe z 12 unikalnych zdjęć przedstawia profile zawodowe, jakie funkcjonowały lub nadal funkcjonują w szkole, choć są coraz rzadziej wybierane przez uczniów. W kalendarzu będzie można zobaczyć takie zawody jak: kierowca, cukiernik, piekarz, fryzjer, kucharz, elektromechanik, mechanik, pielęgniarka, krawiec, sprzedawca, rolnik i ekonomista.
- Zajmujemy się głównie promocją szkolnictwa zawodowego. Przypomnieniem i pokazaniem tego, jak było kiedyś. W tym roku mamy jubileusz 60-lecia szkoły, chcieliśmy swoim projektem nawiązać do tego wydarzenia - wyjaśnia Marysia.
Kacper zajmuje się kwestiami technicznymi. Grupa ma założone profile na różnych portalach, gdzie promuje swoje projekty. Można spotkać ich na Facebooku, Instagramie, czy TikToku (profile pod nazwą "Retro Maków").
- Zamieszczamy na przykład filmiki z archiwalnymi zdjęciami z naszej szkoły, które bardzo chętnie oglądają uczniowie, ale również absolwenci - dodaje Marysia.
Właściwie duża część projektu odbywa się w wirtualnej rzeczywistości. Nad grupą, oprócz Marty Głażewskiej, czuwa także mentor z fundacji, który jest w wie-ku zbliżonym do uczniów, jednak ma już doświadczenie w budowaniu i prowadzeniu projektów. Postawiony cel wymaga od grupy wielkiego zaangażowania i regularnego promowania swoich pomysłów.
Cały artykuł na ten temat dostępny jest w aktualnym wydaniu "TC".
Komentarze obsługiwane przez CComment