ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Dla Mazowsza i klimatu

Rozmawiamy z Konradem Wojnarowskim, radnym Województwa Mazowieckiego, przewodniczącym Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej

Startuje Pan do sejmu z listy Trzecia Droga z poz. 5. Jakie jest hasło wyborcze, co Pan przez to rozumie i jak zamierza je Pan realizować - jako poseł, a także jako Konrad Wojnarowski niezależnie od wyniku wyborów?

Dość kłótni, do przodu! , Myślę, że hasło to jest bardzo głębokie w swoim znaczeniu. Nawiązuje do odbudowania wspólnoty. Dla mnie, jako samorządowca ważna jest troska o dobro wspólne. Uważam, że troska ta jest możliwa również na poziomie parlamentarnym. Potrzebna jest zmiana jakości debaty publicznej, aby skutecznie realizować program w poszanowaniu innych. Uchwalane ustawy mają wpływ na nasze życie, na każdy jego obszar. Dlatego ważne jest, aby w Sejmie RP zasiadali ludzie kompetentni i odpowiedzialni. Parlament powinien być miejscem konsensusu, wypracowywania najlepszych rozwiązań. Z przykrością stwierdzam, że w ostatnich latach polski parlamentaryzm został całkowicie zdezawuowany. Zły przykład płynie z góry. Należy to zmienić. Odzwierciedleniem naszego postępowania powinny być słowa Konstytucji RP. „My, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot".

Aktywnie uczestniczy pan w licznych imprezach społecznych, kulturalnych i samorządowych na Mazowszu. Są to m.in. Mazopikniki, a ostatnio uroczystości dożynkowe. Czy pana zdaniem rolnicy mają powody do zadowolenia, jeśli chodzi o plony? A jeśli chodzi o przyszłość?

Rolnictwo jest jednym z kluczowych obszarów polskiej gospodarki. Wraz z powiązanymi sektorami przemysłu i handlu zapewnia miejsca pracy dla wielu osób. To gwarancja bezpieczeństwa żywnościowego kraju, ale też nasza tradycja i kultura. Polskie Stronnictwo Ludowe to jedyna partia, która jest obecna na polskiej wsi od ponad 120 lat, zawsze dbała o jej interesy. W kolejnych latach chcemy realizować program, który sprawi, że wieś będzie jeszcze lepszym miejscem do życia, a rolnictwo będzie bardziej opłacalne. Polska żywność powinna być chroniona i dostępna dla kupujących, ale też przynosić zyski jej producentom – rolnikom, hodowcom, czy sadownikom.

Uważam, że konieczne są większe dopłaty dla aktywnych rolników. Konieczna jest kontrola napływu produktów rolnych z Ukrainy, a przede wszystkim koniecznym jest zakończenie ograniczania produkcji rolnej. My stawiamy na bezpieczeństwo żywnościowe, które mogą zapewnić Polscy rolnicy.

Jest pan przewodniczącym Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej, a dzięki zaufaniu Komisji Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. działań w dziedzinie klimatu (DG CLIMA) mianowany Ambasadorem Europejskiego Paktu na rzecz klimatu. Jaką rolę będzie pan pełnił?

Ambasadorzy są zaangażowani w informowanie, inspirowanie i wspieranie działań na rzecz klimatu w swoich społecznościach i sieciach w ramach Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu. Chodzi o to, aby zapewnić ludziom, społecznościom i organizacjom możliwości do działań na rzecz klimatu, a zatem uczyć się o zmianach klimatu, opracowywać i wdrażać rozwiązania, łączyć się z innymi i maksymalizować wpływ tych rozwiązań. Problem zmian klimatu dotyczy każdego z nas. Zabezpieczenie przed suszą, poprzez właściwą gospodarkę wodną, czy gospodarka o obiegu zamkniętym, po to by należycie postępować z odpadami. Będę w tym aktywnie uczestniczył, gdyż uważam to za niezwykle ważne dla ochrony naszego zdrowia, żywności i długości życia.

Co przyniesie program Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2023-2027?

Fundusze Europejskie to przede wszystkim możliwość rozwoju Mazowsza. Jako jeden z największych beneficjentów polityki spójności, zauważamy wpływ środków europejskich na nasze otoczenie. Tak też będzie w nowej perspektywie, pod warunkiem uruchomienia i możliwości wypłaty środków. Oczywiście istotne są tutaj dwa komponenty, zarówno Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021(2023) – 2027 jak i Krajowy Plan Odbudowy, który jest programem dotyczącym inwestycji i reform. Aby to było możliwe, należy zadbać o stabilność prawa i zmniejszyć chaos legislacyjny. Skorzystają na tym rolnicy, przedsiębiorcy, samorządy, organizacje pozarządowe, edukacja - słowem my wszyscy.

Jakie są priorytety dla tego programu?

Uważam, że istotnym priorytetem jest zielony rozwój Mazowsza, czyli m. in. zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami oraz transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednym z kluczowych zadań jest również nowoczesna i dostępna edukacja na Mazowszu. To głównie działania mające na celu podniesienie jakości edukacji przedszkolnej, kształcenia ogólnego i zawodowego uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ważne będą działania wspierające tworzenie infrastruktury rowerowej i pieszej, zakup niskoemisyjnego i zeroemisyjnego taboru autobusowego, budowa i przebudowa infrastruktury transportu publicznego. Kolejne to działania inwestycyjne poprawiające bezpieczeństwo, budowa obwodnic i wyprowadzanie ruchu drogowego poza miasta. Inwestycje drogowe będą ukierunkowane na niezbędne połączenia do sieci TEN-T (transeuropejska sieć transportowa) miejsc inwestycyjnych, terminali intermodalnych/centrów logistycznych, węzłów transportowych.

Czy pana zdaniem Polska jest bezpieczna?

Polska poprzez swoje położenie geograficzne zawsze była narażona na różnego rodzaju oddziaływania zewnętrzne. Dlatego niezwykle ważna jest nasza obecność w NATO i Unii Europejskiej, które są dla nas strefą bezpieczeństwa i rozwoju. Z jednej strony pozwala to zachować względny spokój w stosunku do sytuacji za wschodnią granicą, z drugiej natomiast jesteśmy silnym partnerem gospodarczym dla naszych sojuszników wewnątrz wspólnoty. Wspólnota lokalna, regionalna, narodowa, europejska, transatlantycka – wszystkie są bezcenne dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego troska o dobro wspólne powinna przyświecać każdemu z nas.

Rozpoczął się cykl konferencji regionalnych na Mazowszu pod nazwą "Nowa perspektywa, nowe możliwości". Jaki jest ich cel i gdzie będą miały miejsce?

Konferencje regionalne od lat stanowią okazję do pokazania roli funduszy europejskich w rozwoju województw. Pozwalają przybliżyć mieszkańcom sens istnienia wspólnoty europejskiej oraz korzyści z tego wynikających. Pierwsze konferencje już za nami. Rozpoczęły się we wrześniu. Odbyły się lub odbędą w Sochaczewie, Kadzidle, Ciechanowie, Wołominie, Pionkach, Piasecznie, Korczewie i Płocku. Wydarzenia są transmitowane on-line, co umożliwia ich obejrzenie na stronie internetowej www.funduszedlamazowsza.eu oraz na profilu Facebook i kanale youtube. Cykl organizowany jest przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Przed kilkoma tygodniami odbywała się w Gdańsku Gala Wolności Słowa. Proszę o kilka zdań na ten temat.

Wolność słowa to jedna z najważniejszych wartości konstytucyjnych i praw jednostki. Wolność słowa jest wprost wyrażona w art. 54 Konstytucji RP. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. A cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu jest zakazana. Należy zatem podziękować osobom, którzy o tę wolność walczą w taki czy inny sposób, hołdując przy tym zasadom rzetelności i uczciwości.

Co daje panu uczestnictwo w licznych wydarzeniach społecznych i rozmowy z samorządowcami? Jakie problemy pan dostrzega?

Jest o czym rozmawiać...Dochody samorządów maleją a wydatki rosną. Zdecentralizowany system finansowania samorządów jest jednym z moich najważniejszych postulatów dotyczących polskiej samorządności. Dzięki temu unikniemy zbytecznego klientelizmu i „czapkowania” wśród parlamentarzystów.

Przed kilkoma dniami Komisja, której Pan przewodniczy, pozytywnie zaopiniowała "Strategię rozwoju turystyki dla Województwa Mazowieckiego na lata 2023-2027”. Czy Mazowsze Pana zdaniem jest atrakcyjne turystycznie?

„Strategia rozwoju turystyki dla Województwa Mazowieckiego na lata 2023–2027” określa wizję Mazowsza jako regionu gościnnego i serdecznego, profesjonalnie przygotowanego, tak aby zapewnić kompleksową obsługę wysokiej jakości, dysponującego wyrazistymi produktami turystycznymi, otwartego na Europę i świat. Myślę, że takie właśnie jest Mazowsze.

Proszę o ocenę współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jaka jest ich rola w społeczeństwie?

Organizacje pozarządowe to podmioty, które aktywizują społeczeństwo, wpływają na integrację, stosunki międzyludzkie, oddziałują na najbliższe otoczenie. Jako członek Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, wiem, że współpraca instytucji publicznych z organizacjami pozarządowymi jest nieoceniona dla naszych mieszkańców. Mowa tutaj nie tylko o OSP czy KGW, ale także innych organizacjach pożytku publicznego.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze obsługiwane przez CComment