Mauzoleum będzie odnowione

Mauzoleum na mławskiej Kalkówce -  jedno z najbardziej znanych miejsc pamięci narodowej na północnym Mazowszu – będzie odrestaurowane. Samorząd miejski otrzymał na to 270 tys. zł z programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Całkowity, szacunkowy koszt zadania jest o 105 tys. zł wyższy.

Ratusz zaplanował m.in. obłożenie kamiennymi płytami  głównych części mauzoleum, zamontowanie nowej  tablicy i odnowienie napisów na starej, remont schodów, ogrodzenia (murku) i nawierzchni placu. Będzie zainstalowane również oświetlenie. 

Mauzoleum zbudowano w 1967 r. z inicjatywy  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej,  według projektu Barbary i Andrzeja Wochnów. 

Literatura  historyczna najczęściej podaje, że z 17 na 18 stycznia 1945 r., tuż przed wkroczeniem do Mławy oddziałów Armii Czerwonej, Niemcy  rozstrzelali  tu 364 osoby. Byli to głównie osadzeni  w mławskim więzieniu  żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, cywile  ukarani za przestępstwa pospolite  lub przypadkowo schwytani na ulicach, a także jeńcy radzieccy. Cześć ciał – m.in. pięciu braci Nadratowskich z Wygody k. Kuczborka, żołnierzy  BCh - rozpoznali ich bliscy i pochowali na cmentarzach parafialnych.  Niektórzy historycy, np. prof. Leszek Zygner, uważają, że liczba ofiar Kalkówki jest znacznie mniejsza niż 364. Cały artykuł w najbliższym papierowym wydaniu „TC”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl