Mauzoleum będzie odnowione
Mauzoleum na mławskiej Kalkówce - jedno z najbardziej znanych miejsc pamięci narodowej na północnym Mazowszu - będzie odrestaurowane. Samorząd miejski otrzymał na to 270 tys. zł z programu "Groby i cmentarze wojenne w kraju" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity, szacunkowy koszt zadania jest o 105 tys. zł wyższy.
Ratusz zaplanował m.in. obłożenie kamiennymi płytami głównych części mauzoleum, zamontowanie nowej tablicy i odnowienie napisów na starej, remont schodów, ogrodzenia (murku) i nawierzchni placu. Będzie zainstalowane również oświetlenie.
Mauzoleum zbudowano w 1967 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, według projektu Barbary i Andrzeja Wochnów.
Literatura historyczna najczęściej podaje, że z 17 na 18 stycznia 1945 r., tuż przed wkroczeniem do Mławy oddziałów Armii Czerwonej, Niemcy rozstrzelali tu 364 osoby. Byli to głównie osadzeni w mławskim więzieniu żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, cywile ukarani za przestępstwa pospolite lub przypadkowo schwytani na ulicach, a także jeńcy radzieccy. Cześć ciał - m.in. pięciu braci Nadratowskich z Wygody k. Kuczborka, żołnierzy BCh - rozpoznali ich bliscy i pochowali na cmentarzach parafialnych. Niektórzy historycy, np. prof. Leszek Zygner, uważają, że liczba ofiar Kalkówki jest znacznie mniejsza niż 364. Cały artykuł w najbliższym papierowym wydaniu "TC".
Komentarze obsługiwane przez CComment