ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Misje Święte w mławskiej farze. Czuwanie modlitewne w parku

Chyba po raz pierwszy w najnowszej historii Mławy Misje Święte wyjdą poza obręb kościoła. Zaplanowano bowiem całodobowe czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w parku miejskim. Z pewnością taka forma kultu (religijności) wpisuje się w oczekiwania papieża  Franciszka, który zachęca do wychodzenia z Dobrą Nowiną  wprost do ludu.

Misje w najstarszej parafii w Mławie - św. Stanisława BM - zainaugurowane zostaną w niedzielę  (28 maja), w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, a potrwają do kolejnej niedzieli, czyli do 4 czerwca.  Codziennie będzie sprawowanych 6-7 Mszy św. zarówno z naukami ogólnymi, jak i z naukami dla dzieci, młodzieży, starszych, małżeństw (także niesakramentalnych, chorych.   Każdego dnia spotkaniom modlitewnym  będzie towarzyszyć określone hasło przewodnie, m.in.: " Czy przy moim chrzcie obecny był Duch Święty?", "Co mi dało bierzmowanie?", "Czy cierpienie ma sens?", "Ksiądz to też człowiek?". Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej parafii oraz na ulotkach i plakatach

24-godzinne czuwanie rozpocznie się  w piątek (2 czerwca) na Mszy św. o godz. 16.30 w kościele Świętej Trójcy. Stąd  następnie wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem do ołtarza polowego w pobliskim parku miejskim.  Tutaj cichą, prywatną  adorację  o każdej pełnej godzinie będą przerywać Wojownicy Maryi z diecezji płockiej i  członkowie miejscowej chorągwi Rycerzy św. Jana Pawła II, czytając rozważania o Męce  Pańskiej.  Jak bowiem zanotowała św. Faustyna w swoim "Dzienniczku": "Jedna godzina rozważania Mojej bolesnej Męki, większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie moich bolesnych Ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a Mnie sprawia wielką radość".

Na zaproszenie ks. proboszcza Sławomira Krasińskiego  Misje poprowadzą ojcowie Piotr Bęza i Marcin Kowalewski  ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Pierwszy z nich jest przełożonym polskiej prowincji tego zakonu, drugi - proboszczem parafii w Płocku. Obaj są doświadczonymi rekolekcjonistami.

Według Encyklopedii Katolickiej KUL Misje Święte, nazywane "czasem szczególnej łaski", to dawna praktyka Kościoła.  W każdej polskiej parafii odbywają się przeważnie co dziesięć lat.  Są to wydłużone rekolekcje, trwają zazwyczaj tydzień. Mają mobilizować parafian do modlitwy, ożywienia wiary,  rewizji własnego życia,   uregulowania własnych spraw w duchu Dekalogu oraz - oczywiście  - do rachunku sumienia  i spowiedzi.

"Po przeprowadzeniu  konsultacji  z Duszpasterską Radą Parafialną, w programie naszych duchowych ćwiczeń znalazły się spotkania z wszystkimi stanami wiernych naszej parafii, abyśmy mieli możliwość zbliżenia się do Boga i siebie przez słuchanie Słowa Bożego i rozważanie go, bo wiara rodzi się ze słuchania" - napisał ks. proboszcz  Sławomir Krasiński  w  odezwie do parafian.

Komentarze obsługiwane przez CComment