ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mława . Bohaterowie naszej wolności

- Pamiętajmy, aby każdy kolejny 1 i 17 września był świadectwem naszej patriotyczno-historycznej pamięci o tych,  którzy walczyli i oddali swoje życie Ojczyźnie,  którzy ginęli z głodu podczas katorżniczej, niewolniczej pracy – apelował Grzegorz Dzikowski, prezes mławskiego oddziału Związku Sybiraków,  na miejscowych obchodach 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę i 95. rocznicy powołania Związku Sybiraków. 

Uroczystość rozpoczęła się w kościele Świętej Trójcy. Mszę św. koncelebrowali proboszczowie mławskich parafii. Stawiły się poczty sztandarowe miasta, szkół i stowarzyszeń społecznych. Obecne były także asysta honorowa z 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu i  wojskowa orkiestra dęta  z Torunia, a także Krystyna Fedyna, wdowa po Sybiraku Eugeniuszu Fedynie.

Zaraz po liturgii długi orszak przemaszerował na stary cmentarz parafialny. Tutaj orkiestra zagrała Mazurka Dąbrowskiego i  Hymn Sybiraków. Ks. dziek. Sławomir Krasiński zaś poświęcił nowy pomnik Mławskiej Golgoty Wschodu, którego trzonem jest duży metalowy krzyż z łańcuchem na ramionach. Stary pomnik, zbudowany w 2000 roku staraniem tutejszego środowiska Sybiraków, był już w złym stanie technicznym. Wobec tego postawiono nowy, identyczny,  na co  oddział Związku  Sybiraków w otrzymał  grant  od Fundacji Orlen.

Grzegorz Dzikowski dziękował:  poseł Annie Cicholskiej za pomoc w uzyskaniu tej dotacji, staroście Jerzemu Rakowskiemu za przyznanie przez władze powiatu grantu na renowacje tablicy pamiątkowej, a burmistrzowi Sławomirowi Kowalewskiemu za dofinansowanie książki „Mławscy Sybiracy”, która niebawem ma się ukazać.

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu „TC”.

(kj)

Komentarze obsługiwane przez CComment