ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mława. Sąd po stronie pielęgniarek

Sąd Rejonowy w Ciechanowie przyznał rację 13 pielęgniarkom zatrudnionym w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej (szpitalu) w Mławie, zobowiązując pracodawcę do wypłaty im zaległych wynagrodzeń. Wyrok jest nieprawomocny.  To  jest nie tylko lokalna sprawa.

Co do mławskich pielęgniarek,  chodzi o część płac począwszy od drugiego półrocza ub. r.  Zdaniem sądu  zastały one zaniżone, nieuwzględniające w całości podwyżek – niezgodnie zobowiązującymi przepisami. Roszczenia obejmują w sumie kilkaset tysięcy złotych.

- Bardzo się cieszę, że sąd podzielił nasze zdanie  w tej sprawie. Od początku przekonywaliśmy, że pracodawca w sposób nieprawidłowy obniżył wynagrodzenia pielęgniarek i zakwalifikował je do błędnych grup od lipca 2022 r. Wydane wyroki potwierdzają, że od samego początku mieliśmy rację. Żałuję jedynie, że nasze argumenty wcześniej nie przekonały dyrekcji szpitala w Mławie, co pozwoliłoby jej uniknąć niepotrzebnych kosztów. Mam nadzieję, że nasz proces będzie przykładem dla innych pielęgniarek, które zastanawiają się, czy ich roszczenia są słuszne – uważa radca prawny Bartosz Machul, pełnomocnik mławskich pielęgniarek.

Na ogłoszeniu werdyktu przez ciechanowski sąd obecny był dyrektor mławskiego SPZOZ Waldemar Rybak. - Przysłuchiwałem się  ustnemu uzasadnieniu wyroku, wystąpię o jego  pisemne uzasadnienie, aby go dokładnie go przeanalizować. Nie zakładam, że jest  on niekorzystny dla nas. Być może nie będę składam apelacji – twierdzi w rozmowie z nami.  -  Finansowe skutki wykonania tego orzeczenia nie zakłócą pracy naszego szpitala. Zresztą, zależy mi na tym, by załoga zakładu dobrze zarabiała – dodaje.

Mamy do czynienia z fragmentem ogólnokrajowego  problemu.  Pielęgniarki z niejednego szpitala uznały, że sposób ustalania podwyżek ich płac (od 1 lipca 2022 r.) był nieprawidłowy, co było przedmiotem ogólnopolskiego protestu tej grupy personelu medycznego.

Tymczasem, jak już pisaliśmy, na ukończeniu jest termomodernizacja budynku głównego szpitala w Mławie. Roboty, o wartości 6,7 mln zł, obejmują m.in. wymianę systemu grzewczego. Jednoczenie trwa remont pomieszczeń oddziału internistycznego – kardiologicznego z odcinkiem udarowym. Zakład przygotowuje się do jeszcze większych inwestycji: przebudowy oddziału ginekologiczno-położniczego i szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).  Na pierwsze zadanie pieniądze wyłoży rządowy Polski Ład (3 mln zł), na drugie - Fundusz Medyczny Ministerstwa Zdrowia (ponad 14 mln zł).

K.J.

Komentarze obsługiwane przez CComment