ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mławianin 2023 Roku. Tytuł dla miłośnika, kronikarza i historyka sportu

Na zdjęciu: Janusz Grochowski (z prawej) i redaktor naczelny „Tygodnika Ciechanowskiego” Ryszard Marut na podsumowaniu konkursu Liber Mazovia (2014).

Mławianinem 2023 Roku został Janusz Grochowski – zadecydowała kapituła tego wyróżnienia w głosowaniu tajnym.

Jak poinformował nas przewodniczący tego gremium Stanisław Matyjasik, jest to nagroda „za propagowanie  idei sportu i inną działalność społeczną” na ziemi zawkrzeńskiej.

Janusza Grochowskiego rekomendowała do tego tytułu  grupa mieszkańców  oraz burmistrz Sławomir  Kowalewski. Drugim kandydatem do tej godności był Andrzej Lampkowski, prezes Stowarzyszenia Pontyfikat Papieża Jana Pawła II, organizacji, która m.in. corocznie przyznaje stypendia uzdolnionym uczniom z rodzin niezamożnych  i organizuje w Mławie  - cieszące się dużym zainteresowaniem - Orszaki Trzech Króli.

Laureat jest znany przede  wszystkim jako autor dwóch obszernych książek: „Historia sportu mławskiego 1921 – 2011” i „Stulecie Mławianki 1923 – 2023”. Pierwszą z tych prac redakcja „Tygodnika Ciechanowskiego”, w konkursie Liber Mazovia, uznała za najlepszą książkę wydaną w 2014 roku na północnym Mazowszu.

Dekoracja Mławianina 2023 Roku  zaplanowana jest na 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i patrona Mławy. Janusz Grochowski otrzyma od Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej  dyplom i honorową nagrodę im. prof. Ryszarda Juszkiewicza, a od burmistrza miasta statuetkę św. Wojciecha.

(kj)

Komentarze obsługiwane przez CComment