ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mławscy rekonstruktorzy w Sierpcu

Tegoroczna kapryśna, kwietniowa pogoda, nie popsuła wspaniałej, kolorowej, tradycyjnej uroczystości jaką jest Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława.

Już po raz 22. w sierpeckim skansenie odbyła się Niedziela Palmowa. W Polsce Niedziela Palmowa jest kościelnym świętem od czasów średniowiecza. Najpierw (od IV w.) obchodzona była w Jerozolimie, skąd zwyczaj ten rozprzestrzenił się na chrześcijańskie kraje europejskie.

Kulminacyjnym momentem tego jest uroczysta msza święta w zabytkowym kościele z Drążdżewa. I tym razem nie zabrakło inscenizacji w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława, która uczestniczyła w Sierpcu już po raz 11 na zaproszenie Dyrekcji Muzeum Wsi Mazowieckiej.

We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich zwiedzający oglądali wystawę "Wielkanoc na Mazowszu". Z udziałem członków GRH LC  Mława prezentowano pokazy prac wiejskich. Gospodynie uchyliły rąbka tajemnicy pokazując, w jaki sposób powstawały tradycyjne palmy wielkanocne.

Komentarze obsługiwane przez CComment