ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Oni znają najnowszą historię

Dominika Ozimina z Zespołu Szkół nr 4 zdobyła pierwsza nagrodę w konkursie wiedzy o Polskim Państwie Poziemnym i żołnierzach niepodległościowego podziemia. Adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie mławskim.

Drugie miejsce  zajął Adam Wojtala  (ZS nr 1), trzecie - Zuzanna Szpara (Katolickie Liceum Ogólnokształcące). Wyróżnienie otrzymali: Damian Jabłonowski i Oliwia Jakubowska (ZS nr 1).

Do konkursu przystąpiło pięć placówek oświatowych - wyłącznie z Mławy. W wyniku eliminacji wewnątrzszkolnych  do szerokiego finału zgłoszono 19 uczniów. Oni rozwiązywali test, a pięcioro  z nich, tych, którzy  otrzymali najwięcej punktów, następnie odpowiadało na ustne pytania.

Najlepsi zostali uhonorowani nagrodami, a wszyscy uczennicy finału upominkami i dyplomami.

Konkurs zorganizowali: poseł i wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki (absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego), starosta Jerzy Rakowski i wiceprzewodniczący mławskiej Rady Miasta Michał Pol.   Na podsumowaniu tego turnieju wiedzy obecni byli również dr Paweł Rokicki z Instytutu Pamięci Narodowej i  dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów i osób represjonowanych.

Uczniowie, którzy startowali w tym konkursie,  wykazali się wiedzą o Polskim Państwie  Podziemnym i żołnierzach  niepodległościowej konspiracji. Niestety, wśród ogółu młodzieży  znajomość tych zagadnień jest niewielka.  PPP, które nawiązywało do tradycji  z okresu Powstania Styczniowego, było fenomenem na skalę światową. Składało się ze struktur cywilnych (politycznych i administracyjnych) oraz wojskowych z 200-tysieczną Armią Krajową; część jej żołnierzy kontynuowała walkę po 1945 roku. Podkreślmy też, że mimo przegranej wojny z Niemcami i Sowietami we wrześniu  1939 roku, nasze państwo nie straciło ciągłości (parlament, prezydent, rząd emigracyjny). Nadal było podmiotem prawa międzynarodowego, co miało kapitalne znaczenie  -  dzięki temu znaleźliśmy się w koalicji antyniemieckiej. Znajomość  tego fenomenu powinna być  nieodzownym składnikiem patriotyczno-intelektualnego wyposażenia każdego ucznia.

Komentarze obsługiwane przez CComment