ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Noc Muzeów 2024. Wyjątkowe zwiedzanie sierpeckiego skansenu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Co roku w Nocy Muzeów w Polsce bierze udział coraz więcej placówek oraz instytucji kultury, a oferta dla zwiedzających jest wciąż urozmaicana. Warto 18 maja  wybrać się na kulturalną ucztę. Co przygotowały Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz oddział Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu? 

Europejska Noc Muzeów zapoczątkowana została w Berlinie, w 1997 roku. Wydarzenie, umożliwiające nocne zwiedzanie galerii sztuki, muzeów i placówek kulturalnych zyskało szybko ogromną popularność. Obecnie bierze w niej udział ponad 120 miast w całej Europie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w Poznaniu, a już rok później dołączyły kolejne miasta. Dla Warszawy będzie to już 20, jubileuszowa Noc Muzeów. 

Także w naszym subregionie organizowane są wydarzenia związane z Nocą Muzeów. W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (skansenie) zwiedzać ekspozycje będzie można już od godz. 10:00 do godziny 21:00. 

Przez cały dzień, aż do zmroku w zabytkowych obiektach na terenie wsi zwiedzający obejrzeć mogą wystawę  „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” poświęconą tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym. W obejściach odbywają się pokazy wiejskich zajęć domowych i gospodarskich oraz ludowego rękodzielnictwa i rzemiosła, a także warsztaty i zabawy dla najmłodszych. Chętni mogą skorzystać z gry terenowej po terenie ekspozycji.

- informuje sierpecki skansen.

Natomiast Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zaprasza gości od godz. 14:00 do godz. 22:00. Przez cały ten czas dla zwiedzających dostępna będzie ekspozycja stała: gabinet lekarski, wnętrza mieszkalne, warsztaty rzemieślnicze i usługowe, dom poety Stefana Gołębiowskiego oraz XIX-wieczny, drewniany spichlerz. 

Na godz. 18:00 planowane jest otwarcie wystawy fotografii Zbigniewa Dobrowolskiego pn. "Bieżuńskie Inspiracje". Autor wystawy od lat fotografuje i, co za tym idzie, dokumentuje życie bieżuniaków, ale także Bieżuń i jego okolice. 

Natomiast o godz. 19:30 dla zwiedzających wystąpi reaktywowany niedawno zespół BAMBI.

Jako patron medialny Nocy Muzeów w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu serdecznie zachęcamy do skorzystania z oferty i wyjątkowego, bo nocnego, obcowania z kulturą. 

Bilety do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu tego dnia (sobota, 18 maja br.) kosztować będą symboliczną złotówkę. 

Komentarze obsługiwane przez CComment