Pamięć o Smoleńsku i Katyniu

W minioną  sobotę, w 11. rocznicę katastrofy  polskiego samolotu rządowego  pod Smoleńskiem, przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod  - rosnącym na Starym Rynku w Mławie - Dębem Pamięci, który został posadzony w 2010 r. na cześć ofiar tej tragedii.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne symboliczny  charakter będą też miały mławskie obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej, zaplanowane na 13 kwietnia (godz. 12). Odbędą się przy  pomniku na starym cmentarzu parafialnym.

Od ubiegłego tygodnia w parku miejskim w Mławie można oglądać – przygotowaną przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej – plenerową wystawę pt. „Katyń”.  Na kilku planszach, przy pomocy słowa pisanego i grafiki, przypomniano eksterminację ponad 20 tys. polskich jeńców wojennych na Wschodzie, dokonaną na rozkaz naczelnych władz Związku Sowieckiego w 1940 r. Jak zauważyliśmy, przy tej ekspozycji zatrzymują się liczni przechodnie. Raz jeszcze się okazuje, że wystawa plenerowa jest dobrym sposobem popularyzacji wiedzy o przeszłości i utrwalania pamięci.

(kj)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież