Ratowo modlitewne i patriotyczne
IX Ratowskie Spotkania Patriotyczne (piknik rodzinny), które odbyły się w ostatnią niedzielę, zakończyły Dni Świętego Antoniego z Padwy, patrona tamtejszego sanktuarium. Mimo upalnej pogody przybyło dużo ludzi. Po mszy św., którą w intencji Ojczyzny sprawował ks. rektor Bogdan Pawłowski, Marta i Paweł Stawińscy z Mławy wystąpili z koncertem "O mój rozmarynie". Zaraz potem Mateusz Żywiec i Maria Dusza ze stajni Tarpan w Korbońcu (gm. Wiśniewo) dali pokaz sztuki kawaleryskiej; widzieliśmy m.in. woltyżerkę na koniach.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się rekonstrukcja potyczki, do jakiej w 1920 r. doszło w okolicach Radzanowa i Ratowa. Odtworzono sceny zarekwirowania chłopskiego konia oraz zajęcia wsi i klasztoru przez bolszewików. Na pomoc pospieszyła polska piechota. Jednak decydujące starcie rozegrało się między 1. Pułkiem Ułanów Krechowieckich (w jego skład wchodził 2. szwadron mławski) a II. Korpusem Konnym, dowodzonym przez złowrogiego Gaja-Chana.
W roli aktorów wystąpili - w pełnym umundurowaniu - członkowie mazowieckich grup rekonstrukcji historycznych, w tym ze Stowarzyszenia "Cywile Mława" i stajni w Korbońcu. Dni Świętego Antoniego w Ratowie rozpoczęły się w tydzień wcześniej, w niedzielę 13 czerwca. Głównym punktem była suma odpustowa. Cała relacja w papierowym wydaniu "TGM" z 22 czerwca.
Komentarze obsługiwane przez CComment