ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Strażacy i policjanci na zbiorniku wodnym. Wspólne ćwiczenia

Fot. KPP Mława

Mławscy policjanci wzięli udział w specjalnych ćwiczeniach na zbiorniku wodnym w Cegielni koło Mławy. Miejsce wybrano nie bez przyczyny – jest to głębokie i niebezpieczne rozlewisko, gdzie wcześniej dochodziło do tragicznych zdarzeń. Ćwiczenia zorganizowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mławie. Policja apeluje o trzeźwość, odpowiedzialność i wyobraźnię nad wodą – by takie działania pozostały jedynie ćwiczeniami.

Głównym założeniem ćwiczeń było zapoznanie się z ratownictwem wodnym, wyposażeniem wykorzystywanym podczas akcji ratowniczych na obszarach wodnych oraz trenowaniem precyzyjnego  poruszania się łodzią motorową  na zbiorniku wodnym, w czasie akcji ratunkowej . Policjanci ćwiczyli posługiwanie się rzutką ratowniczą, kołem ratunkowym podczas ratowania osoby tonącej oraz innym specjalistycznym sprzętem. Ćwiczono także sposoby podjęcia osoby poszkodowanej z powierzchni wody oraz niesienie pomocy osobie tonącej. Ćwiczenia mają charakter cykliczny.

Policjanci i strażacy apelują o rozsądek, odpowiedzialność i ostrożność nad wodą. Od początku czerwca tego roku, w kraju utonęły 34 osoby. Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia to: kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym, kąpiel w miejscu zabronionym, nieostrożność w czasie przebywania nad wodą, nieostrożność w czasie łowienia ryb.

Jedną z głównych przyczyn utonięć jest spożywanie alkoholu podczas rekreacyjnej kąpieli. Policja przypomina, że nieodpowiedzialne spędzanie czasu nad wodą i łączenie kąpieli z piciem, może doprowadzić do tragedii. Nie ryzykuj! Myśl trzeźwo nad wodą!

Komentarze obsługiwane przez CComment