ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Święta Niepodległości w powiecie mławskim

Jedenastego listopada przez ulicę w Stupsku przeniesiono naszą biało – czerwoną o długości - uwaga ! – stu pięciu metrów. Nie mniej uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w Mławie.

Tę wielką flagę uszyto w Stupsku w 2022 r. Założono wówczas, że będzie ona co roku wzbogacana o metr - aż do końca świata. Teraz, po mszy św. w miejscowym kościele, uformował się długi pochód, który przeniósł tę niebywałą biało- czerwoną pod budynek administracji gminnej. Tutaj gremialnie zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

W samej Mławie uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele Świętej Trójcy, celebrowana przez proboszczów miejscowych parafii. Obecne były poczty sztandarowe miasta, szkól, stowarzyszeń społecznych. Zraz po nabożeństwie uformowała się pochód, który przemaszerował po pomnik Józefa Piłsudskiego w parku miejskim. Tutaj okolicznościowe mowy wygłosili poseł Anna Cicholska i burmistrz Sławomir Kowalewski. Mówili przede wszystkim o tym, jak ważna jest pamięć o tych, którzy ponad lat temu wyrąbali nam niepodległość. Na tym spotkaniu była obecna - to niesłychanie ważne - reprezentacja młodzieży z niemieckiego Vienrhem, miasta zaprzyjaźnionego z Mławą. Na zakończenie oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Po czym zbiorowo zatańczono poloneza.

Tego dnia w Mławie odbył się też swoisty marsz. Urządziło go Stowarzyszenie „Mława – miasto zabytkowe” po miejscach walk żołnierzy polskich we wrześniu 1939 roku. W programie była inscenizacja scen bitewnych w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy.

Odbył się też Mławie tradycyjny Bieg Niepodległości.

kj

Komentarze obsługiwane przez CComment