Wiesław Zalewski pożegnał się z urzędem . Trzydzieści cztery lata w fotelu wójta
- To był dobry czas dla naszej gminy. Wspólnymi siłami osiągnęliśmy wiele znaczących sukcesów jako samorząd i wspólnota. Gmina była wielokrotnie nagradzana w rankingach wojewódzkich i krajowych. Dzięki pozyskanym funduszom Nasza Mała Ojczyzna stała się lepszym miejscem do życia dla Nas i przyszłych pokoleń. Była wzorem dla innych gmin - pisze Wiesław Zalewski, do niedawna wójt gminy Strzegowo, w liście otwartym do mieszkańców.
Ukończył Akademię Rolniczo – Techniczną w Olsztynie, zaraz po studiach pracował w charakterze doradcy rolnego w Strzegowie. W 1990 roku został wybrany na wójta tej gminy i tę funkcję sprawował nieprzerwanie przez 34 lata. Być może jest to rekord Polski.
Gdy obejmował ten urząd – w okresie odradzania się samorządności terytorialnej w naszym kraju – gmina Strzegowo, jak zresztą inne tego typu jednostki – była nader uboga. Dość powiedzieć, że brakowało elementarnej infrastruktury technicznej, a środki finansowe ledwie wystarczały na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
To nie przesada, że w minionych 34 latach strzegowski samorząd pod kierownictwem Wiesława Zalewskiego osiągnął bardzo dużo. Zwodociągował teren gminy, zbudował oczyszczalnię ścieków i sieć kanalizacji sanitarnej, nowoczesne targowisko z magazynami, zmodernizował większość dróg gminnych. Wybudował lub rozbudował obiekty użyteczności publicznej: budynki administracyjne, oświatowe (z zapleczem sportowym), ośrodka kultury i ośrodków zdrowia, remiz strażackich i świetlic wiejskich. Zbudował też mieszkania komunalne, Centrum Kulturowe „Kantor Młyński” w Strzegowie oraz - ewenement na krajową skalę - wielofunkcyjne boiska o sztucznej nawierzchni w prawie każdym sołectwie.
Więcej w bieżącym papierowym wydaniu „TC”.
Komentarze obsługiwane przez CComment