ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wiśniewo: Woda już nie popłynie przez rury azbestowe 

Nie jest łatwo zbudować wodociąg na terenie gęsto zabudowanym, przez który w dodatku przechodzą droga krajowa i linia kolejowa. Gminie Wiśniewo to się udało bez większych kłopotów. 

Chodzi o odcinki o długości w sumie 4 km wykonane z trwałych rur plastikowych; trasę krajową nr 7 „pokonano” metodą przecisku. Z tego dobrodziejstwa będzie mogło skorzystać 300 gospodarstw domowych w Wiśniewie i Żurominku. Nowy wodociąg zastąpi stary, który został zbudowany z materiałów zawierających szkodliwy dla zdrowia ludzi i zwierząt azbest.

- Przygotowując się do realizacji tej inwestycji, liczyliśmy się z możliwością wystąpienia niemałych trudności. Niejednokrotnie bowiem należało naruszyć zagospodarowanie posesje (ogrodzenia, roślinność, wjazdy i chodniki z kostki brukowej). Takie sytuacje niekiedy rodzą konflikty. Spotkaliśmy się z mieszkańcami, tłumaczyliśmy na czym polega zadanie i jakie przyniesie korzyści, prosiliśmy o wyrozumiałość. Mówiliśmy też, że w razie wystąpienia awarii w starej sieci, co jest wielce prawdopodobne, też byłoby dużo kłopotów. Dzięki zrozumieniu sprawy przez właścicieli działek oraz ich dobrej współpracy z nami i wykonawcą – firmą państwa Młyńskich z Ciechanowa, uniknęliśmy większych problemów - mówi wójt Grzegorz Woźniak.

Na to przedsięwzięcie pójdzie ok. 1,8 mln zł, z czego 1,2 mln zł stanowi dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Same przyłącza od głównych linii (po przepięciu) do wodomierzy muszą już sfinansować gospodarstwa domowe. Te roboty wykona Zakład Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie.

Więcej w numerze 33 TC z 15 sierpnia 2023 r.

Komentarze obsługiwane przez CComment