ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Bez kasku, pijany, bez uprawnień...

W sobotnie popołudnie w Gościminie Wielkim, w gm. Nowe Miasto, policjanci zatrzymali do kontroli motorowerzystę, który nie posiadał kasku ochronnego na głowie. Od 55-latka kierującego jednośladem, mieszkańca gm. Nowe Miasto, policjanci wyczuli alkohol.

Wynik przeprowadzonego przez funkcjonariuszy badania to blisko 1,2 promila alkoholu w organizmie motorowerzysty. Ponadto w czasie sprawdzenia w policyjnych bazach danych okazało się, że pojazd nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC, ani aktualnych badań technicznych.

Tego samego dnia, wieczorem, w czasie patrolowania ulic Nowego Miasta mundurowi zauważyli innego motorowerzystę jadącego bez kasku, przewożącego pasażera. Na widok radiowozu kierujący jednośladem przyspieszył i skręcił w boczną ulicę. Okazało się, że był to nie posiadający uprawnień do kierowania motorowerem, 15-letni mieszkaniec gm. Joniec. Pasażerem pojazdu był jego 16-letni kolega. Nastolatek oświadczył, że jednoślad należy do jego matki, a on tylko na chwilę wyjechał nim do kolegów.

Policja przypomina, że uprawnienie do kierowania motorowerem daje prawo jazdy kategorii AM. Aby przystąpić do egzaminu na kategorię AM trzeba mieć ukończone 14 lat, przejść szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy. Motorowerem kierować może także osoba posiadająca uprawnienia kat. B prawa jazdy.

Oczywiście osoba kierująca motorowerem powinna być trzeźwa, i co zaskoczy pewnie wiele osób, w myśl art. 45 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1 (czyli osoby w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu) na rowerze lub motorowerze albo motocyklu, chyba że jest przewożona w bocznym wózku.

Komentarze obsługiwane przez CComment