ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Chciała sprzedać matę edukacyjną, straciła 8500 zł

zdjęcie ilustracyjne

29-letnia mieszkanka Płońska wyniku oszustwa straciła ponad 8500 zł, wystawiając na sprzedaż w internecie matę edukacyjną dla dzieci.

Za pośrednictwem jednej z elektronicznych platform sprzedażowych wystawiła na sprzedaż matę edukacyjną dla dzieci. Kilka minut później otrzymała wiadomość poprzez komunikator od osoby, która była zainteresowana kupnem przedmiotu. Kupujący twierdził, że zapłaci od razu przelewam, pokryje koszty dostawy i zmówi kuriera, który miał przyjechać do domu 29-latki, zapakuje paczkę i ja zabierze. Gdy płońszczanka się na to zgodziła i podała adres mailowy, dostała na niego link, w który miała kliknąć by odebrać płatność. Po kliknięciu kobieta została przekierowana do strony banku, gdzie postępując zgodnie z instrukcjami wpisała dane do logowania i podała numer pesel. Chwilę później, po zalogowaniu się do aplikacji banku zobaczyła, że z jej znikają pieniądze. Ktoś wykonał dwa przelewy, a do tego wypłacił pieniądze w bankomacie. Mieszkanka Płońska, chciała sprzedać matę edukacyjną, a straciła ponad 8 500zł - przekazała kom. Kinga Drężek-Zmysłowska z KPP w Płońsku.
Policja przestrzega, aby nigdy nie podawać danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, nie wysyłać zeskanowanych dokumentów (np. dowód osobisty), ani nie przekazywać żadnych poufnych informacji przez telefon. Pod żadnym pozorem nie należy też klikać w podane linki, by nie instalować w ten sposób aplikacji, bo może to narazić nas na utratę oszczędności życia.
Jak informuje policja, oszuści mogą działać w ten sposób:
1. Sprzedajesz coś na portalu aukcyjnym.
2. Kupujący zgłasza się do ciebie, ale tylko na komunikatorze.
3. Kupujący twierdzi, że wysłał pieniądze na portal aukcyjny i wysyła link, gdzie rzekomo "odbierzesz" swoje pieniądze.
4. Klikasz w link, który przekieruje cię do fałszywej strony portalu aukcyjnego, banku albo firmy kurierskiej.
5. Ta fałszywa strona wymaga od ciebie podania danych dostępu do twojego konta bankowego albo danych twojej karty.
6. Oszuści w kilka minut robią sobie przelewy albo zaciągają kredyt na twoim koncie, a pieniądze wypłacają kodem blik w bankomacie.
7. Do ciebie przychodzi sms z banku z kodem potwierdzającym - ale ty niestety nie czytasz dokładnie co potwierdzasz.
A tak, według policji, należy postępować, aby ustrzec się przed oszustwem:
1. Za rzeczy sprzedawane na portalu aukcyjnym przyjmuj jedynie wpłaty na konto.
2. Nie zgadzaj się na żadne "pośrednie" formy płatności. Żadnych linków i żadnych płatności "za pomocą" innych portali czy stron.
3. Nigdy nie klikaj w żadne linki przysłane przez obce osoby.
4. Nigdy nie podawaj danych do logowania do konta lub do karty na niesprawdzonych stronach internetowych.
5. Zawsze loguj się do swojego banku z twojego komputera.
6. Zawsze czytaj SMS-y z banku i sprawdź jaką transakcję czy czynność potwierdzasz. Nie klikajmy w żadne linki przysłane przez nieznane nam osoby.

Komentarze obsługiwane przez CComment