ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Coraz więcej wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Policja apeluje o ostrożność

W powiecie płońskim dochodzi do coraz większej liczby wypadków z udziałem dzikich zwierząt / Fotografia Informacyjna

Wczoraj, 11 kwietnia, około godziny 21:00, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Płońsku otrzymał informację o leżącym na drodze wojewódzkiej 570, w okolicy miejscowości Grąbczewo (gmina Naruszewo), martwym łosiu. Jak się okazało, zwierzę było ofiarą wypadku drogowego. Kierująca pojazdem marki Renault 48-letnia kobieta zauważyła go w ostatniej chwili. Próbowała ominąć przeszkodę, bezskutecznie. Kierująca pojazd nie odniosła obrażeń.

Od początku roku, KPP w Płońsku odnotowuje coraz większą liczbę wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt. W 2024 roku, doszło jak do tej pory do 12 zdarzeń tego typu, aż do 5 w samym tylko kwietniu. W czterech przypadkach auta zderzyły się z sarnami. Przypadek piąty, to opisany wyżej wypadek z łosiem. Do zderzeń dochodzi na niemal wszystkich typach dróg – krajowych, wojewódzkich i powiatowych.

Z tego powodu, policja wystosowała poniższy apel:

- Apelujemy do kierowców by przejeżdżając w godzinach wieczornych i o świcie w okolicach lasów, łąk, czy pól uprawnych, gdzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta, zachowali szczególną ostrożność. Widząc znak drogowy A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta” warto zdjąć nogę z gazu i w czasie jazdy obserwować pobocze. Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia zwierzęcia, które nagle pojawi się na drodze. Jeśli zobaczymy przebiegające przez drogę zwierzę należy zachować czujność i zwolnić. Sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nie powinniśmy zostawiać rannego czy martwego zwierzęcia na jezdni. Pozostawione może ono stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego – czytamy w oficjalnym komunikacie płońskiej KPP.

Policja przypomina również, że zderzenie z dzikim zwierzęciem może mieć tragiczne konsekwencje nie tylko dla stworzenia, ale również dla kierującego pojazdem i pasażerów.

Komentarze obsługiwane przez CComment