ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Czerwińsk: piąta edycja "Mostu Jagiełły"

Stowarzyszenie "Nasz Czerwińsk nad Wisłą" zaprasza dziś po południu na piątą edycję wydarzenia "Most Jagiełły - czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza"


Jak co roku będzie wielu rekonstruktorów historii, którzy w ciągu sobotniego dnia poprowadzą różnego rodzaju warsztaty i pokazy nawiązujące do średniowiecza - szczególnie okresu okołogrunwaldzkiego, ale nie tylko. Będzie stanowisko tkackie, kowal, garncarz i kuchnia średniowieczna z zielarstwem. Możecie sprawdzić swoje umiejętności artystyczne i manualne podczas czerpania papieru oraz czerpania woskowych świec, a także kaligrafii. Zobaczycie stanowisko ze średniowiecznymi księgami, jak również zbrojmistrza czy średniowiecznego mnicha. Odwiedzi nas handlarz odpustami i astrolog, średniowieczny kat i nasz regionalny mistrz wikliniarstwa. A w samo południe odbędzie się pokaz lotów ptaków drapieżnych pod czujnym okiem sokolnika.
Jak informują organizatorzy, czym byłby Most Jagiełły bez rycerzy i łuczników? Niewątpliwie ubogą wersją a zatem przybędą rycerze i będą walczyć w szrankach o turniejowe nagrody, a przyglądać im się będą piękne damy zasiadające w loży, które będą miały szczególną nagrodę - niespodziankę dla najbardziej szlachetnego rycerza. Łucznicy spróbują swoich sił w turnieju i tutaj czeka na nas widowiskowa i ciekawa konkurencja strzelania z łodzi.
Wszyscy oni po zakończeniu turniejów o godzinie 17 wezmą udział w inscenizacji historycznej, dzięki której zobaczymy, jak wyglądały potyczki podczas wojny polsko-krzyżackiej. Wszystkie te atrakcje ubarwi swoją gawędą o wydarzeniach, faktach i ciekawostkach historycznych nieodłączna postać naszej imprezy Błazen Jajosz, który poprowadzi nas w świat "Błazeńskich opowieści o średniowiecznej historii Mazowsza".
Impreza to także kramy historyczne i nie tylko na Bulwarze Wiślanym odnajdziecie na pewno zaprzyjaźniony z nami Kram Lawendowo Budków z naturalnymi kosmetykami średniowiecznymi takimi jak mydła, sole kąpielowe, maści, masła, świece do masażu, lniane myjki, lniane ręczniki kąpielowe, kadzidła, mieszanki ziołowe do kąpieli i aromaterapii.
Będzie również Bractwo Świętej Pokrzywy i kram Medieval accessories z replikami średniowiecznej biżuterii i dodatkami do historycznych strojów, a także stoisko Marcina z drewnianymi naczyniami, cebrzykami, różnymi zabawkami i tradycyjnymi latarniami. Na rynku czerwińskim natomiast rozłoży się strefa gastronomiczna i stoiska z rękodziełem oraz produktami regionalnymi.

Komentarze obsługiwane przez CComment