Kramy, powozy i koncerty. Tak bawili się mieszkańcy Raciąża [zdjęcia]
W dniach 14 i 15 sierpnia w Raciążu odbyła się jedenasta edycja tradycyjnego jarmarku. Pojawili się wystawcy z całego regionu – rzemieślnicy oraz wytwórcy serów i miodów. Ale to nie wszystko, co mieli gościom do zaoferowania organizatorzy imprezy.
W trakcie jarmarku odbywały się warsztaty rękodzielnicze. Artyści zajmujący się na co dzień takimi dziedzinami sztuki jak rzeźba, witraż, ceramika czy tkactwo dzielili się z gośćmi swoją wiedzą i umiejętnościami, ucząc tym samym podstaw swojego rzemiosła.
Pod hasłem „eko-mody” odbywały się wymiany ubrań na wszystkie sezony i sprzętu AGD. Zgodnie z zasadą – po co kupować nowe, skoro można oddać coś, z czego nie korzystamy i wziąć coś innego w dobrym stanie, wykorzystując przedmiot do granic przydatności. Oprócz tego konkursy – quiz wiedzy o ziemi raciąskiej, loteria fantowa i konkurs „Nosiwoda”, polegający na przenoszeniu zbiorników z wodą na czas. Nie mogło też zabraknąć nieśmiertelnych dmuchanych zjeżdżalni, czyli „dmuchawców” – stałego punktu wszystkich imprez plenerowych.
Dużym punktem imprezy był pokaz konnych bryczek. Zaprezentowały się zaprzęgi z hodowli koni z terenów ziemi raciąskiej i okolic. Na czele zaprzęgu białą bryczką pojechali samorządowcy – burmistrz Raciąża Michał Skarbowski, starosta powiatu płońskiego Artur Adamski i wójt Zbigniew Sadowski. Zaprzęg ruszył ulicami miasta, zrobił koło wokół ulicy Parkowej i wrócił na miejsce startu. Następnie bryczki podjechały kolejno pod scenę MCKSiR, gdzie dokonano prezentacji wszystkich hodowli biorących udział w wydarzeniu.
Ostatnim punktem imprezy były koncerty. Scenę pod centrum kultury opanowały zespoły zarówno lokalne, jak i te o zasięgu ogólnopolskim, w tym Buczące Rysie, Płocka 56 i Jasnoczarni. Gwiazdą pierwszego dnia jarmarku był zespół Łzy – formacja, która największe triumfy święciła w latach pierwszej dekady po roku 2000. Wtedy na listach przebojów królowały takie utwory jak ”Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka” czy „Narcyz się nazywam”.
Drugiego dnia, scena należała do zespołów stricte lokalnych. Układ taneczny zaprezentowały dzieci – wychowankowie raciąskiego MCKSiR, zespół Bandoska z Koziebród wykonał klasykę polskiej pieśni ludowej. Na scenie pojawili się również Krajkowiacy, Orkiestra OSP Raciąż, Chór Seniorów Magnolia i Martyna Murawska. Na koniec dnia imprezę taneczną rozkręcił DJ Piotrek.
Komentarze obsługiwane przez CComment