ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Leonard Sobieraj: Historia, tradycja i kultura regionu

budynek starego młyna w Baboszewie

Rozmowa z Leonardem Sobierajem, dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. O strategii rozwoju, nowych placówkach i oddziałach terenowych, w tym powstającym muzeum regionalnym w budynku starego młyna w Baboszewie.

*8 grudnia zeszłego roku samorząd województwa nabył od gminy Baboszewo w akcie darowizny budynek starego młyna. Jakie są wobec niego plany?

- Województwo przekazało nieruchomość w formie użyczenia Muzeum Mazowieckiemu 7 czerwca br.. Planujemy stworzenie tam lokalnego muzeum regionalnego, w którym będzie kilka wystaw stałych. W decyzji pomógł nam fakt, iż w budynku tym są urządzenia do mielenia zboża sprzed kilkudziesięciu lat, obecnie nie używane, ale nie zniszczone, więc można je wyremontować. Po ponownym uruchomieniu będą służyły celom edukacyjnym. To pierwsza z planowanych wystaw. Kolejna będzie poświęcona księdzu Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu, urodzonemu w Sarbiewie poecie baroku, wielkiej i uznanej postaci w ówczesnej Europie. To ważne, by taka wystawa powstała tutaj, skąd pochodził. Nawiasem mówiąc, pochowany jest na terenie Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, ale zaborca rosyjski swego czasu postarał się, aby pochówek był w miejscu, gdzie prowadzi ścieżka z kościoła, stąd nie ma mogiły jako takiej, a jedynie tablica. Kolejna wystawa dotyczyć będzie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku i bitwy pod Arcelinem z 17 sierpnia, gdzie odbyła się słynna bohaterska szarża Pierwszego Pułku Szwoleżerów, która uniemożliwiła Rosjanom zdobycie Płońska, co mogło mieć tragiczne skutki w kontekście Bitwy Warszawskiej. Czwarta z wystaw to wątek samego Baboszewa, wystawa stricte regionalna, dotycząca historii tego miejsca. Planujemy tam również zaprojektowanie przestrzeni na wystawy czasowe. To miejsce stanie się centrum kulturalnym i edukacyjnym. Będą więc warsztaty, współpraca ze szkołami, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty itp.

 

Cała rozmowa w TC nr 42/2023 (tutaj kupisz e-wydanie)

fot. autor

 

Komentarze obsługiwane przez CComment