ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wyjątkowi, koralowi ludzie, wyjątkowe, koralowe miejsce. KGW "Czerwone Korale" w Klaskach

Fot. Archiwum KGW „Czerwone Korale” w Klaskach

Łączy nowe pomysły z tradycją i ciągle czegoś próbuje, uważając, że sama próba jest już sukcesem. Angażuje się w życie lokalnej społeczności i ją integruje, ale jest widoczne nie tylko w swoim środowisku. Wyróżnia je kuchnia, rękodzieło i …strój. Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwone Korale” w Klaskach w gminie Pokrzywnica w powiecie pułtuskim, bo o nim mowa, otrzymało II nagrodę w organizowanym po raz szósty konkursie „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. Jego przewodnicząca Beata Gurzyńska jest zdobywczynią IV miejsca w konkursie Najaktywniejsza Liderka Wiejska 2023.

Konkurs adresowany jest do kół gospodyń wiejskich z województwa mazowieckiego, które prężnie działają i mają widoczne sukcesy.

– Szukamy aktywności, pomysłowości, ale także pielęgnacji tradycji i kultury, i starych regionalnych przepisów kulinarnych – informują organizatorzy.

Do szóstej edycji konkursu, w tym roku, zgłosiło się 55 kół. Przy ich ocenie brano pod uwagę m.in. wykorzystanie środków unijnych i innowacyjnych technologii na obszarach wiejskich, aktywizowanie lokalnych społeczności, rozwijanie turystyki i rolnictwa ekologicznego oraz podnoszenie jakości żywności. Kapituła przyznała 5 nagród głównych i 5 wyróżnień. Pula finansowa w konkursie wyniosła 40 tys. zł.

– Konkurs dla kół gospodyń wiejskich cieszy się dużym zainteresowaniem. Zawsze, gdy odwiedzam lokalne społeczności, chętnie spotykam się z kołami gospodyń wiejskich. Bardzo cenię ich inicjatywy i pracę na rzecz wspólnot oraz gmin, w których funkcjonują. Działające w nich panie, ale także panowie, to osoby bardzo pracowite i kreatywne. Nie tylko dbają o lokalne tradycje, ale aktywizują swe społeczności, podejmują ciekawe i potrzebne przedsięwzięcia ważne z punktu widzenia ich małych ojczyzn – zauważa marszałek Adam Struzik, który wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom. (Na zdjęciu z przedstawicielkami KGW w Klaskach; dalszy tekst pod zdjęciem)

Pracowici, kreatywni, aktywizują, inicjują, organizują, integrują – te słowa oddają charakter nagrodzonych, w tym kół działających w naszym subregionie. Są to: zdobywca I miejsca i nagrody w wysokości 8 tys. zł – KGW „Optymiści z klasą” w Ruszkowie gmina Nasielsk w powiecie nowodworskim, laureat II miejsca i nagroda w wysokości 7 tys. zł – KGW „Czerwone Korale” w Klaskach gmina Pokrzywnica w powiecie pułtuskim oraz laureat V miejsca i nagrody w wysokości 4 tys. zł – KGW „Malinowe Usta” gmina Lipowiec Kościelny w powiecie mławskim. Zdobywca II miejsca KGW z Klask w 2022 r. uzyskało wyróżnienie.

Zgodnie z mottem, próbują i … zdobywają nagrody

O małej miejscowości w gminie Pokrzywnica w powiecie pułtuskim bywa głośno. Dzieje się tak za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich o wdzięcznej nazwie „Czerwone Korale”, co stanowi nawiązanie do tradycji ludowej i kojarzy się z piosenką zespołu Brathanki. Koła, które działa aktywnie i dynamicznie w swoim środowisku, ale jest mocno widoczne poza nim.

– Koło Gospodyń Wiejskich w Klaskach „Czerwone Korale” to prężnie działające grono wspaniałych osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nasze motto brzmi: „jedyną i prawdziwą porażką jest nie spróbować”. I tak próbujemy od blisko pięciu lat – przedstawia koło jego przewodnicząca Beata Gurzyńska, rodowita klaskowianka, a na jej twarzy pojawia się uśmiech.

Razem z nią w skład zarządu wchodzą Wioleta Wróbel, zastępczyni i skarbniczka oraz Barbara Karpińska, sekretarz i kronikarz. Zaradne i nietuzinkowe osoby, charakteryzuje je przewodnicząca, o której też tak można powiedzieć. Oczywiście, przy wykonaniu każdego zadania pracują i inne członkinie oraz członkowie koła, a wszystko w całość spinają liderki.

– Lubimy razem spędzać czas, razem podróżujemy, zwiedzamy, gotujemy i sięgamy po przepisy nieco zapomnianych, a kiedyś tak uwielbianych przez nasze babcie, potraw. Naszą mocną stroną są kulinaria – mówi Beata Gurzyńska, a pozostali się z nią zgadzają.  

O fascynacji kuchnią i umiejętnościach w tej dziedzinie KGW świadczą zdobyte nagrody m.in. I nagroda w kategorii najlepszy produkt regionalny za podpiwek, II nagroda w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” 2022 r.  za potrawę – chłodnik z pokrzywy i królik duszony w piwie i III nagroda w tym samym konkursie za potrawę – zapiekany kociołek ziemniaczany z bluszczykiem kurdybankiem oraz szpuk z tartymi ziemniakami i ozorami w sosie chrzanowym (dwa lata z rzędu), I miejsce za danie obiadowe w konkursie organizowanym przez LGD Zielone Mosty Narwi czy wyróżnienie za baleron wędzony dymem czereśniowym.

Bliskie kołu z Klask jest również rękodzieło i w tej dziedzinie staje w szranki:

– Nasze KGW brało udział w konkursie ogólnopolskim i zostało wyróżnione za neseser wykonany na szydełku. Udało nam się też wykonać papier czerpany z nasionami bławatka. Nie lada wyzwanie! Następnie z tego papieru powstały eko-kieszonki na sztućce, które zdobyły wyróżnienie w konkursie artystycznym na etapie wojewódzkim. Mamy w swoich szeregach osoby utalentowane, które chętniej z roku na rok ujawniają swoje zdolności i talenty. Od kilku lat bierzemy udział w Festiwalu Polska od Kuchni, w którym jednym z konkursów jest Miss Wdzięku. Tu również dwukrotnie nasze członkinie zdobyły – nagrody: I miejsce i tytuł Miss Wdzięku województwa mazowieckiego w 2021 roku – Beata Gurzyńska oraz II miejsce i tytuł Vice Miss województwa mazowieckiego oraz nagrodę publiczności w 2023 r. – Wioleta Wróbel – wymienia przewodnicząca.

Oprócz promocji dziedzictwa kulinarnego i rękodzieła, w kole „Czerwone Korale” promuje się obrzędy i zwyczaje związane z życiem na wsi. Dla dzieci i młodzieży odbywają się również warsztaty edukacyjne np. z udzielenia pierwszej pomocy, dla seniorów – zajęcia nordic walking i inne. Koło organizuje uroczystości integrujące całą społeczność jak obchody Dnia Dziecka.

Wyjątkowe KGW i Liderka Wiejska

Te i inne działania koła, jego aktywność nie tylko na szczeblu gminy czy powiatu, przyczyniły się do II nagrody w organizowanym przez Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich konkursie „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. Już wcześniej „Czerwone Korale” zostały zauważone w tym konkursie i otrzymały wyróżnienie.

– Koralowe gospodynie skupiały się na działaniach związanych z pielęgnowaniem tradycji, kultury, obrzędów. Nasze dni obfitowały w aktywności związane z dzieleniem się wiedzą, charyzmą  i sercem. To były też – dni wypełnione działaniami na rzecz innych, potrzebujących i nie raz brakło gospodyniom czasu dla siebie. Jednak nasz trud i praca zostały docenione na arenie najwspanialszego regionu w Polsce – Mazowsze serce Polski – taki wpis z 26 marca br. widnieje na facebookowym fanpejdżu Koło Gospodyń Wiejskich w Klaskach – Czerwone Korale. – Nasze aktywności, pomysłowości, pielęgnacja tradycji i kultury oraz starych regionalnych przepisów kulinarnych zaprowadziła nas na wysokie podium.

– Jesteśmy dumne i usatysfakcjonowane – wyznaje Beata Gurzyńska, uczestnicząca wraz z Wioletą Wróbel w gali, podczas której rozstrzygnięto konkurs dla KGW.

Przewodnicząca może pochwalić się i osobistym sukcesem. Zdobyła IV miejsce w konkursie Najaktywniejsza Liderka Wiejska 2023 i znalazła się jako jedyna przedstawicielka powiatu pułtuskiego w gronie ośmiu najbardziej aktywnych mieszkanek terenów wiejskich województwa (rozmowa z nią ukazała się na łamach „TC”). Zapytana, czym najbardziej ujęła komisję konkursową, twierdzi, że „prawdą, działaniami i tym, że silnie jest utożsamiona z tym, co robi”, zaś do pracy „podchodzi z sercem i dużym zaangażowaniem”. W dodatku jako jedyna finalistka wystąpiła w stroju ludowym na spotkaniu podsumowującym konkurs z udziałem Janiny Ewy Orzełowskiej, członkini zarządu województwa.

– Żaden strój nie jest przynależny do naszego obszaru. Dlatego po wielu rozmowach, szukaniu w archiwach gminnych, postanowiliśmy swoimi strojami nawiązać do stroju polskiej dziewczyny. Kolor dominujący to oczywiście czerwony tak jak na Mazowsze przystało (uśmiech) – wyjaśnia. Dodaje: – Mam nadzieję, ze nasze stroje zapiszą się w regionie jako nasz znak rozpoznawczy, naszego KGW, a w przyszłości zostaną uznane za strój regionalny. (Beata Gurzyńska na zdjęciu) 

Na stroje, sprzęty, plac, warsztaty, nagłośnienie

Barwne stroje posiada, oprócz pani Beaty, grupa pań z koła. Dzięki pozyskanym środkom (7 tys. zł) KGW zakupiło kolejne elementy stroju dla pań oraz koszule dla panów. W ramach tego samego zadania pn. „Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie” (kwota 6.890 zł). zakupiono sprzęt AGD, krzesła, obrusy, zaś z innego programu – kuchnię i lodówkę (3 tys. zł). Grant z programu „Mazowsze lokalnie” (7 tys. zł) umożliwił stworzenie terenu służącego rekreacji dla dzieci i młodzieży „Zielony Zakątek” oraz organizację warsztatów z psychologiem i policjantami w zakresie bezpieczeństwa w sieci i zdrowia psychicznego najmłodszych. Środki (3 tys. zł) pozyskane z MOWES – Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej posłużyły na organizację warsztatów z plecionkarstwa i cukierniczych.

– Pozyskujemy środki z różnych zadań publicznych z Urzędu Marszałkowskiego, piszę  projekty, pozyskujemy mini granty – informuje Beata Gurzyńska. Zaznacza: – Wszystkie konkursy także zasiliły nasze konto środkami pieniężnymi lub nagrodami rzeczowymi, które wpływają na podniesienie jakości pracy naszego stowarzyszenia.

Dzięki kwocie (5.500 zł) z wygranej w konkursie Najaktywniejsza Liderka zostanie zakupione nagłośnienie. Nagroda z konkursu dla KGW też zostanie przeznaczona na kolejną inicjatywę koralowych ludzi w koralowym miejscu. Siedziba koła, świetlica w Klaskach też zmienia swój wygląd, została wyremontowana dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa, pozyskanemu przez gminę Pokrzywnica.

– Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, ani ja, ani nasze koło – mówi ze śmiechem Beata Gurzyńska, koralowa gospodyni pełna energii, mama, babcia, żona, pracująca w jednej z legionowskich szkół jako pedagog specjalny i oligofrenopedagog.

Usłyszymy jeszcze zapewne o kolejnych sukcesach w konkursach na Mazowszu, a może i ogólnopolskich. Może kolejna edycja prestiżowego konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie” przyniesie KGW „Czerwone Korale” w Klaskach I nagrodę, a o małej wsi w gminie Pokrzywnica w powiecie pułtuskim znów będzie się mówić.

IK

Fot. Archiwum KGW „Czerwone Korale” w Klaskach

Artykuł ukazał się w TC nr 17 z 23.04.2024 - w ramach współpracy z UMWM (Mazowsze 25 lat)

Komentarze obsługiwane przez CComment