Marcin Wyrwał w Raciążu: Rosja gra na wyniszczenie

W piątek 20 stycznia w Miejskim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Raciążu gościł pochodzący z tego miasta dziennikarz i korespondent wojenny Marcin Wyrwał. Obecnie pracuje w redakcji portalu Onet, dla którego relacjonuje z bliska wydarzenia na Ukrainie od samego początku agresji rosyjskiej na to państwo.

W MCKSiR zjawiła się także żona redaktora, Małgorzata Żmudka, współautorka (wraz z mężem) książki „Nadzwyczajni”, czyli reportażu z nierównej walki lekarzy z pandemią Covid-19 w początkach jej wystąpienia. Wśród gości był też wojskowy z Ukrainy, płk. Konstantin Korol. Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. Sala raciąskiego centrum kultury zapełniła się niemal do ostatniego miejsca, a sam event trwał blisko trzy godziny, podczas których wszyscy zgromadzeni mieli możliwość dowiedzieć się bardzo wielu interesujących rzeczy.
Głównym tematem spotkania była oczywiście sytuacja na Ukrainie, o której redaktor Marcin Wyrwał opowiadał ze szczegółami, odpowiadając także na pytania publiczności. Marcin Wyrwał sprawami Ukrainy zajmował się już w 2014 roku, kiedy w książce „...i zejdzie na ich głowy nasz gniew” opisał wydarzenia z pamiętnej rewolucji, która zaczęła się na kijowskim Majdanie. Zapytaliśmy, co zmieniło się w mentalności Ukraińców od tego czasu. Ponieważ praca w charakterze korespondenta wojennego to zadanie niebezpieczne, nie tylko z racji bezpośredniego zagrożenia życia, ale też wpływu na tych doświadczeń na ludzką psychikę, postanowiliśmy dowiedzieć się także, czy redaktor Wyrwał śpi spokojnie i w jaki sposób redakcja portalu dba o zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. Mało znanym faktem jest, że Marcin Wyrwał rozpoczynał swoją pracę dziennikarską od współpracy z… Tygodnikiem Ciechanowskim. Z tej okazji zapytaliśmy go więc o wspomnienia związane z tym okresem jego życia.

Więcej w TC nr 4/2023

e-wydanie

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl