ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Niebawem ruszy budowa zalewu w Baboszewie

W drugim kwartale tego roku rozpocznie się budowa zbiornika retencyjnego w Baboszewie o powierzchni ponad 23 tysięcy metrów kwadratowych. W pierwszym etapie powstanie niecka oraz niezbędna infrastruktura, ale docelowo projekt obejmuje również m.in. budowę basenu i tężni solankowej.

- To jest inicjatywa sprzed ponad 20 lat, do której postanowiliśmy powrócić. Zbiornik powstanie na terenach zalewowych, usytuowanych w stronę Raciąża, gdzie występuje obniżenie terenu, łąki, przez który przepływa ciek wodny. Dużo czasu zabrało nam przygotowanie tej inwestycji – wskazuje wójt gminy Baboszewo, Bogdan Pietruszewski.

Inwestycja będzie wykonywana etapowo. Gmina Baboszewo w końcówce ubiegłego roku rozstrzygnęła przetarg na etap pierwszy, który obejmuje budowę zbiornika retencyjnego na 3 ha wraz z infrastrukturą – jak pomost i kładki, zadaszonej sceny, parkingu i ścieżek pieszo – rowerowych. Przetarg wygrała firma z Nasielska z ofertą w wysokości około 14 mln zł i ma wykonać zadanie w ciągu 2 lat.

- Wykonawca wejdzie na teren budowy w drugim kwartale tego roku. Jesteśmy po badaniach geologicznych i hydrologicznych, według którym okazuje się, że w roku, gdzie występują przeciętne opady, niecka powinna się napełnić w ciągu 4 miesięcy, jeśli będzie rok suchy, to nawet do roku, a jak będą ulewy, jak w 2013 roku, to w ciągu jednej nocy. Ziemia z wykopu posłuży nam do podniesienia terenów na sąsiednich działkach prywatnych, które muszą być wyniesione, żeby je można zabudować oraz rekultywacji nieczynnych wyrobisk żwirowych – mówi wójt Pietruszewski.

W kolejnych etapach planowane są m.in.; budowa basenu zewnętrznego, boisk - w tym do siatkówki plażowej, siłowni plenerowej, placu zabaw, tężni solankowej. Przypomnijmy, że gmina pozyskała na powyższy cel dofinansowanie w kwocie 8 mln z rządowego funduszu Polski Ład.

- Kolejny etap będzie dla nas mniej kosztowny, ponieważ możemy podzielić go na części, na przykład szacujemy, że basen, głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, to koszt 300-400 tys. zł – dodaje wójt.

Komentarze obsługiwane przez CComment