ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Oni odeszli...

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

4 listopada 2020 r. zmarł wieloletni pracownik Zespołu Szkół nr 2 w Płońsku, polonista, Andrzej Małecki - lubiany nauczyciel, wychowawca. Na zawsze pozostanie w pamięci koleżanek i kolegów, z którymi współpracował.

W listopadzie 2020 roku zmarł ksiądz kanonik Romuald Rudziński, wikariusz parafii w Nowym Mieście w latach 1964-1967, emerytowany proboszcz parafii Chrostkowo. Posiadając stosowne wykształcenie, pełnił w diecezji funkcje związane z budownictwem i muzealnictwem. Był księdzem "od sztuki" - autorem wielu projektów odnowionych kościołów i cmentarzy.

W listopadzie 2020 roku zmarł Tadeusz Biernat, który w Czerwińsku pełnił nieprzerwanie funkcję sołtysa od 2011 roku. Od 2014 roku do chwili śmierci był radnym Rady Gminy. Udzielał się społecznie. Był wieloletnim wiceprezesem koła PZW Certa w Czerwińsku.

W grudniu ub. roku zmarła Nikandra Pierścieniak, sekretarz gminy Załuski w latach 1955-2001.

W styczniu br. zmarł płoński lekarz Waldemar Pirkiel, były kierownik ośrodka zdrowia w Sarbiewie, pierwszy lekarz w dziejach tej miejscowości, społecznik, od 1971 roku lekarz w przychodni w Płońsku.

25 stycznia br. zmarł ks. Dariusz Kisiel. Przeżył 59 lat, w tym 35 lat w kapłaństwie, na przełomie 2006-2007 pełnił funkcję administratora parafii w Królewie, w gminie Joniec. Duchowny pochowany został w Pułtusku, z którym był związany.

17 lutego 2021 zmarła Joanna Skibińska, która z Zespołem Szkół nr 2 w Płońsku związała swoja drogę zawodową w roku 1998. Pracowała jako nauczyciel w Technikum Ochrony Środowiska, a od 2005 roku jako nauczyciel bibliotekarz. Swoją pasję do ekologii realizowała pełniąc funkcję opiekuna szkolnego koła ekologicznego. Dała się poznać jako wrażliwy, zaangażowany nauczyciel i wychowawca.

W kwietniu br. zmarł Jerzy Radziwonka, nauczyciel, były radny miejski w Płońsku w kadencji 2006-2010, który przewodniczył m.in. pracom komisji polityki społecznej. W Szkole Podstawowej w Siedlinie, w gminie Płońsk, przez ponad 20 lat uczył matematyki i fizyki. Zmarła nagle, w wieku 56 lat.

5 maja br. zmarła Krystyna Klimczewska, wieloletnia nauczycielka i pedagog Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku. Miała 86 lat.

27 maja br. zmarła Elżbieta z Antoszkiewiczów Jaszczakowa z Nowego Miasta. Jej matka była właścicielką piekarni w tej miejscowości. Ona zaś pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Nowym Mieście i w Latonicach. W latach 19986-1998 była gminnym dyrektorem szkół. Jej kuzyn Henryk Antoszkiewicz był generałem, a brat - Ireneusz Antoszkiewicz - pracownikiem Dyrekcji Kolei Państwowych.

Zmarła 87-letnia Helena Wierzbicka, która w okresie od 1958 do 1971 pracowała w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku jako nauczycielka fizyki. Od września 1971 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora, a od stycznia 19988 do końca sierpnia 1989 - dyrektora tej placówki. W szkole zorganizowała pracownię fizyki.

11 czerwca 2021 r. w wieku 96 lat zmarła Czesława Stawiska, urodzona w Płońsku była więźniarka polityczna KL Ravensbruck. Miała 18 lat, gdy została aresztowana przez gestapo i wywieziona do obozu. Stało się tak tylko dlatego, że sprzedała bez kartek chleb. Gdy wybuchła wojna, miała 15 lat. Siostra zatrudniła ją w piekarni, żeby uchronić ją przed wywózką na roboty do Niemiec. Chleb sprzedawano wtedy na kartki, ale nie wszyscy je mieli. Sprzedała go kobiecie, która chciała wysłać chleb do Niemiec synowi pracującemu na przymusowych robotach. Gdy ją zatrzymano na poczcie, okazało się, że nabyła go bez kartki. Pani Czesława więziona była przez 9 miesięcy. Przeżyła prawdziwe piekło, ale wróciła do domu.

15 lipca br. w wieku 92 lat zmarł porucznik Kazimierz Kuligowski, urodzony w Płońsku prezes zarządu miejskiego-gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Darłowie. W wieku 11 lat wstąpił do harcerstwa. Mieszkał już wówczas w Warszawie. Jako 16-latek brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był łącznikiem. Podczas bombardowania został ranny. Po wojnie po odbyciu służby wojskowej był mechanikiem lotniczym w Ośrodku Szkolenia w Radomiu. Przez kilka lat pracował jako technik pokładowy w PLL "LOT", a potem był zawodowym żołnierzem. W Darłowie był inspektorem ds. obrony cywilnej i nauczycielem w miejscowym liceum.

21 lipca zmarła Genowefa Szkutnik. Miała 80 lat. W latach 1988-1994 była sołtysem w Karolinowie. Funkcję tę objęła po zmarłym ojcu. Po niej pełnił ją jej mąż Antoni, a potem syn Jacek. W ten sposób urząd sołtysa był piastowany w tej rodzinie przez 54 lata!

Dalszy ciąg wspomnień w papierowym wydaniu "Tygodnika" z 26 października 2021 r.

Komentarze obsługiwane przez CComment