Oszuści nie próżnują

W ciągu ostatnich kilku dni policjanci przyjęli kilka zawiadomień o przypadkach cyberprzestępstw. Czworo oszukanych na popularnych portalach ogłoszeniowych wystawiły do sprzedaży różne przedmioty...


47 letnia mieszkanka miasta i gminy Czerwińsk i i 27 letni raciążanin od osób zainteresowanych kupnem oferowanych przez nich przedmiotów: sukienki i butów, za pośrednictwem poczty elektronicznej dostali linki do pobrania etykiety potrzebnej do wysyłki. Po kliknięciu w linki pokrzywdzeni przekierowani zostali do strony, gdzie zalogowali się na swoje konta bankowe, umożliwiając w ten sposób oszustom wypłatę pieniędzy z ich rachunków. Pierwsza osoba straciła w ten sposób blisko 5 tys zł, a druga - ponad 3 tys zł.
Kolejni pokrzywdzeni, 27-letnia mieszkanka gm. Załuski sprzedająca sukienkę i 44-letni płońszczanin wystawiający na sprzedaż łóżeczko dziecięce, otrzymali od potencjalnych kupców linki, celem „zaakceptowania zamówienia”. Przekierowani na stronę logowania do konta bankowego, postępowali zgodnie z umieszczonymi tam instrukcjami. Z rachunków obu tych osób zginęło po 4 tys zł.
Rzeczniczka płońskiej komendy, Kinga Drężek – Zmysłowska opowiada, że ponad 1500 zł zł ze swojego konta bankowego stracił też 34-latek z gm. Płońsk. Mężczyzna znalazł na portalu społecznościowym ogłoszenie o oddaniu za darmo samochodzika dziecięcego. Osoba odbierająca zabawkę miała ponieść tylko koszty przesyłki. Oszust za pomocą popularnego komunikatora przesłał 34-latkowi link, po kliknięciu w który pokrzywdzony miał dokonać przelewu. Gdy mężczyzna zalogował się na swoje konto bankowe i opłacił przelewem przesyłkę, nastąpiło automatyczne wylogowanie. Wtedy już zadziałali oszuści, kradnąc z konta pokrzywdzonego pieniądze.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl