ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Płońsk solidarny z Ukrainą

Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik popiera stanowisko Związku Miast Polskich, który zrzesza 353 miasta w Polsce, w tym Płońsk.  Zrzeszone w nim miasta wyraziły dziś pełną solidarność z bohaterskim Narodem Ukrainy, który został dziś rano bestialsko zaatakowany przez Rosję.

Przewodniczący związku Zygmunt Frankiewicz wystosował list do Witalija Kliczko, przewodniczącego Związku Miast Ukrainy, 
mera Kijowa. Oto jego treść:

Panie Przewodniczący, Drodzy Przyjaciele Ukraińcy,

Związek Miast Polskich i 353 miasta w nim zrzeszone wyrażają pełną solidarność z bohaterskim Narodem Ukrainy, który został dziś rano bestialsko zaatakowany przez Rosję. Wraz z władzami państwowymi potępiamy tę haniebną agresje przeciwko Waszemu krajowi, poprzedzoną kampanią kłamstw i oszczerstw. Agresja ta nie pozostaje bez odpowiedzi międzynarodowej i rząd polski, wraz Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi reagują na bieżąco.

Ukraińcy - zwłaszcza w XX wieku - musieli wielokrotnie zmagać się o swoją niepodległość, wywalczoną wreszcie nieco ponad 30 lat temu. Nie złamała Waszego ducha wojna z bolszewikami, nie zdusiła go zbrodnicza próba zagłodzenia Ukrainy. Również po 24 sierpnia 1991 roku walczycie ustawicznie o zachowanie swojej niezawisłości. Jej kierunek jednoznacznie potwierdziliście na Majdanie. Wasza walka z dzisiejszym agresorem jest nie tylko obroną Waszej niepodległości, ale obroną całej wolnej Europy i wolnego demokratycznego świata.

W czasie jawnej agresji ze strony Rosji, nieliczącego się z prawami człowieka i prawem międzynarodowym sąsiada, jesteśmy - w miarę naszych lokalnych możliwości - do Waszej dyspozycji. Polskie miasta są w stałym kontakcie ze swoimi miastami partnerskimi w Ukrainie i planują przygotowanie wsparcia w tym dramatycznym dla Narodu Ukraińskiego czasie. Skala potrzeb nie jest jeszcze rozpoznana, ale za wszystkim stoi serdeczna chęć pomocy Ukrainie.

Komentarze obsługiwane przez CComment