ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Płońskie Wieże i Złote Kłosy wręczone [ZDJĘCIA]

W poniedziałkowy wieczór w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku już po raz dziewiąty odbyła się Płońska Gala, podczas której wręczono Płońskie Wieże i Złote Kłosy za rok 2024.

Wśród licznie przybyłych gości, oprócz laureatów tegorocznych wyróżnień, byli m.in. : marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, radny sejmiku wojewódzkiego Paweł Obermeyer, przedstawiciele różnych instytucji i radni miasta oraz gminy Płońsk. Powitali ich: burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik oraz wójt gminy Płońsk Aleksander Jarosławski.

Płońskie Wieże otrzymują osoby, które rozsławiają miasto, budują pozytywną markę Płońska i zarażają swoją pasją innych. Tradycją stało się już, że współgospodarzem wydarzenia jest gmina Płońsk, która przyznaje Złote Kłosy. Galę zakończył recital operowy w wykonaniu: Dominiki Zamary – sopran, Claudio Barroero – tenor oraz Donato Giupponi – fortepian.

Poniżej tegoroczni laureaci Płońskich Wież:

W kategorii "gospodarka i ekologia" Płońską Wieżę otrzymała firma AMP Logistyka w Płońsku. Firma działa od 2000 roku w branży logistyczno-magazynowej. W roku 2014 rozpoczęto rozbudowę zakładu i rok później uruchomiono nową mroźnię, zwiększając o 100% zdolności składowania do 20 tys. miejsc paletowych. Cztery lata później zwiększono zdolności zamrażalnicze o kolejne 100 %. Obecnie firma ma możliwość składowania 25 tys. palet zamrożonych produktów spożywczych i zamrażania ok. 5 tys. ton na miesiąc produktów pochodzenia zwierzęcego. W 2024 roku uruchomiono instalację fotowoltaiczną o mocy jednego megawata, która będzie rocznie wytwarzać ok. jednej gigawatogodziny zielonej energii elektrycznej, pozwoli to na zmniejszenie o 10% zużycia energii elektrycznej w zakładzie. W 2025 r. planowana jest budowa następnych dwu tuneli zamrażalniczych, a w 2026 roku dalsza rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o pół megawata.

W kategorii "społecznik roku" Płońską Wieżę otrzymał organizator akcji Moto Mikołaje – Stowarzyszenie Płońskich Miłośników Motoryzacji – Moto Płońsk. Statuetkę w imieniu stowarzyszenia odebrali: Sławomir Jarosławski, Tomasz Pikulski i Arkadiusz Rydzewski. Akcja jest organizowana już od 10 lat, a zeszłoroczna objęła swoim zasięgiem blisko 1000 dzieci, m.in. z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, dzieci z osiedli przy ul. Klonowej, Młodzieżowej i Grunwaldzkiej, a także – po raz pierwszy – rodziny zastępcze.

W tej samej kategorii statuetkę otrzymał również Paweł Miklarz - członek Stowarzyszenia Idziemy na Spacer i Stowarzyszenia Moto Płońsk, sołtys wsi Żukowo. Dzięki jego zaangażowaniu i we współpracy z samorządami na terenie Płońska i całego powiatu płońskiego zorganizowano zbiórki darów, które trafiły do powodzian. Koordynował transporty, a część z nich osobiście zawoził do miejscowości dotkniętych powodzią. Brał też udział w usuwaniu skutków powodzi i remontach zniszczonych domów. Działał na rzecz Ukrainy i pomagał ofiarom wojny.

Super Wieżę w kategorii "sport" (po raz trzeci) zdobyła Aleksandra Cieszewska - dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostw Polski do lat 18. w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, dwukrotna srebrna medalistka Mistrzostw Polski LZS w tych konkurencjach, ósma zawodniczka Mistrzostwa Polski Seniorów w dysku.

W tej samej kategorii wieżę – również po raz trzeci z rzędu, a więc Super Wieżę otrzymał Jakub Ptasiewicz, w ubiegłym roku dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Polski do lat 20. – na stadionie i w hali, zdobył srebrny medal podczas międzypaństwowego meczu Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Chorwacja i złoty podczas Mistrzostw Polski LZS. Już dziś jest w gronie najlepszych polskich skoczków w dal, co udowodnił zajmując 9. miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów.

Kolejna laureatka w kategorii "sport" to Weronika Kaniewska, 15-latka, która w 2024 roku zdobyła po raz drugi dla Płońska i swojego klubu KSS Sparta złoty medal Mistrzostw Polski. Trafiła również do kadry Polski na Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów w greckich Salonikach, podczas których zajęła wysokie 4. miejsce. Trenuje w reprezentacji Polski do lat 17.

W tej samej kategorii statuetkę przyznano Skorp Dance Studio – statuetkę odebrała Hanna Mossakowska. W minionym roku uczniowie szkoły stanęli na podium Mistrzostw Świata we wszystkich kategoriach wiekowych. Zespół istnieje od 2012 roku, a tworzą go tancerze i gimnastycy, dzieci, młodzież, dorośli oraz kadra pedagogiczna, szkoląca się w najlepszych szkołach tańca na świecie.

W kategorii "film – kultura i sztuka" Płońską Wieżę otrzymał Maciej Pruchniewicz. Koncertował i nagrywał z wieloma artystami sceny jazzowej, klasycznej, rockowej, muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i improwizowanej, jak Wojtek Waglewski, Michał Urbaniak, Tadeusz Nalepa, Czesław Mozil, Stanisław Sojka czy Małgorzata Ostrowska. Na płońskiej scenie muzycznej znany między innymi z projektów – z Jamesem Brierley czy Marysią Domańską. Oprócz tego to muzykoterapeuta oddany pracy z dziećmi.

W kategorii "szczególne zasługi dla Płońska" statuetkę otrzymała Senna Kolektyw (odebrały ją : Agata Korba i Natalia Romik), która przywraca pamięć o nieistniejących społecznościach żydowskich polskich miast i miasteczek, poprzez wystawy stałe w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich dla Muzeum w Gliwicach i Domu Wieczności – Bejt Almin na cmentarzu żydowskim na Bródnie w Warszawie, a także wystawy czasowe; “Po 1945. Nie koniec, nie początek”, “(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”, “Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz “Kryjówki. Architektura przetrwania” w Zachęcie. Dla Płońska zaprojektowali wnętrza Domu Pamięci w kamienicy przy ul Warszawskiej 2. Na podstawie dotychczasowej pracy i zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska oraz własnych badań laureaci przygotowali interesującą narrację o dawnym Płońsku, która uwzględnia historię społeczności żydowskiej miasta i okolic, przedwojenne relacje polskich i żydowskich mieszkańców oraz ich bogate życie społeczne, polityczne i kulturalne. Do dziś Dom Pamięci w Płońsku odwiedziło około 8.300 osób.

Laureaci Złotych Kłosów:

W kategorii "gospodarka i ekologia" statuetkę otrzymał Zbigniew Deptuła - przedsiębiorca, samorządowiec i parlamentarzysta, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, starosta w latach 2006-2023 r., członek komisji sejmowych i rządowych, a także działacz Związku Powiatów Polskich.

W tej samej kategorii Złotym Kłosem został nagrodzony Paweł Sawicki, przedsiębiorca i aktywny członek lokalnej wspólnoty. Zdobyte w samorządzie doświadczenie i umiejętności wykorzystał do budowy własnej firmy. Od 10 lat prowadzi przedsiębiorstwo specjalizujące się w robotach ziemnych i transportu. Angażuje się w działalność charytatywną, wspierając potrzebujących i inicjatywy społeczne.

W kategorii "społecznik roku" laureatką została Agnieszka Obermeyer, która od ponad 20 lat zarządza rodzinną firmą medyczną Palium Sp. z o.o., zapewniając pacjentom opiekę długoterminową w czterech powiatach. Dzięki jej zaangażowaniu i wizji powstały placówki, które stały się ostoją dla setek pacjentów oraz miejscem pracy dla ponad 250 osób. Wspiera Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala w Płońsku, angażuje się w akcję „Hospicjum to też życie” i inne inicjatywy społeczne.

W tej samej kategorii społecznikiem roku została Wanda Rębecka - psycholog i specjalista psychoterapii uzależnień, prowadząca działania profilaktyczno-edukacyjne w zakresie choroby alkoholowej i redukcji szkód wynikających z używania substancji psychoaktywnych. W swojej pracy wspiera zarówno osoby uzależnione, jak i współuzależnione, promuje zdrowy styl życia bez używek, organizując kampanie informacyjne, spotkania oraz edukacyjne warsztaty. Jej działania obejmują również szeroko zakrojoną współpracę z instytucjami pomocowymi.

Kolejną statuetkę w tej kategorii otrzymał Marek Kowalski – od 2004 roku sołtys wsi Wroninko, wspierający inicjatywy społeczne dotyczące m. in. budowy dróg, rozbudowy świetlic wiejskich czy szkół z terenu gminy.

W kategorii "człowiek z pasją" Złotego Kłosa otrzymał Zbigniew Koperski, mieszkaniec wsi Ilino. Od najmłodszych lat fascynował się końmi i z dążył do realizacji swojego marzenia o własnej hodowli. W wieku 15 lat kupił pierwszego konia, co stało się początkiem jego wielkiej pasji. Jego podejście do hodowli wyróżnia się niezwykłą starannością oraz serdecznym traktowaniem zwierząt, co sprawia, że konie wychowane przez niego są nie tylko piękne i zdrowe, ale także przyjazne i dobrze ułożone. Kupujący często podkreślają ich wyjątkowy charakter oraz gotowość do pracy pod siodłem i w zaprzęgu. Uczestniczy w prestiżowych wystawach koni, na których jego podopieczni zdobywali liczne wyróżnienia i uznanie ekspertów.

Statuetkę w tej samej kategorii otrzymał Paweł Wudarczyk - z wykształcenia kryminolog, z zawodu policjant, którego pasją jest fotografia, zwłaszcza dzikiej przyrody i ptaków. Dokumentuje piękno natury, ale pasjonuje go także historia Polski, zwłaszcza okres średniowiecza.

W kategorii "kultura i sztuka" Złotego Kłosa odebrała Marzena Sadowska - nauczycielka, katechetka i wychowawczyni, która przekazuje młodzieży wartości od 1994 roku. Jest ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli oraz konsultantem w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także autorką licznych publikacji katechetycznych, scenariuszy zajęć oraz inicjatorką wielu projektów edukacyjnych i misyjnych. Działa w Diecezjalnej Radzie Katechetycznej oraz Synodzie Diecezji Płockiej, kształtując przyszłość katechezy. Jej starania doprowadziły do rozwoju biblioteki szkolnej oraz organizacji konkursów i wydarzeń, takich jak; „Płońsk czyta Prymasa”.

Statuetkę w tej kategorii otrzymała również Monika Wrońska – Nowicka, członkini Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Region Mazowsze – oddział Płońsk, działa na rzecz kobiet, organizując warsztaty i kampanie społeczne. Inicjuje i prowadzi projekty zdrowotne, m. in. „Tydzień Zdrowia” w Szkole Podstawowej w Lisewie, promując zdrowy styl życia wśród dzieci i dorosłych. Dzięki jej staraniom w Płońsku zrealizowano projekt „Profilaktyka onkologiczna – Małe kroki, Wielka różnica”, zwiększając świadomość na temat raka piersi. Pasjonuje się edukacją, zdrowiem i aktywnością fizyczną, a jako trener Rummikub organizuje turnieje rozwijające logiczne myślenie i strategię.

W kategorii "szczególne zasługi dla gminy" Złotego Kłosa otrzymał Jarosław Kalinowski – samorządowiec, parlamentarzysta i negocjator kluczowych warunków polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej.

Podczas poniedziałkowej gali dyplomy uznania marszałka województwa mazowieckiego za wieloletnie zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju gminy Płońsk otrzymali: Nina Mikołajczyk – Grzelak, Agnieszka Obermeyer oraz Wojciech Machaj.

fot. Katarzyna Olszewska

Komentarze obsługiwane przez CComment