Spadkobiercy weteranów


W miejscowości Unieck, która już wkrótce będzie mogła pochwalić się pierwszym w Polsce Muzeum Powstania Styczniowego (więcej o tym tutaj), funkcjonuje organizacja proobronna – Jednostka Strzelecka 1863 im. Powstańców Styczniowych w Uniecku, która w tym roku będzie obchodzić 5-lecie swego istnienia.

Pomysłodawcą założenia organizacji był Grzegorz Domański, a założycielem (podobnie jak inicjatorem powstania muzeum) Artur Zybała, pochodzący z Helu były żołnierz zawodowy Sił Zbrojnych Żandarmerii Wojskowej, zamieszkały obecnie w miejscowości Jeżewo-Wesel. Podczas swojej dwudziestoletniej służby wojskowej brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie, nabywając wiedzę, doświadczenie i wyszkolenie specjalistyczne, które postanowił przekazać młodym pokoleniom, krzewiąc w nich poczucie patriotyzmu i miłości do ojczyzny.
Jednostka powstała 9 czerwca 2018 roku. Wtedy to powstał Pluton Strzelecki Unieck w strukturze Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. (...) Jak uważa Artur Zybała, głównym zadaniem unieckiej jednostki jest kontynuowanie tradycji weteranów Powstania Styczniowego:
- W okresie międzywojennym brakowało autorytetów wśród żołnierzy, jeśli chodzi o kultywowanie patriotyzmu. Nie było doniosłego przekazu z instytucji, która mogłaby np. uczyć dzieci. Dlatego zadaniem tym obarczono uczestników Powstania Styczniowego. Wszyscy oni zostali przez marszałka Piłsudskiego zakwalifikowani jako „weterani”. (...) Dziś ich tradycję kultywują robią takie grupy proobronne jak Jednostka Strzelecka.

(źródło: publikacja „Moja mała ojczyzna”, część XII – „Jedn. Strzel. 1863 im. Powst. Stycz. W Uniecku”; Artur Zybała)

Cały artykuł w TC nr 10/2023

e-wydanie

fot. Artur Zybała

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl