ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Spotkania przy organach

Trwa 9. Międzynarodowy Festiwal Organowy św. Michała Archanioła w Płońsku. Jest to cykl koncertów organizowanych w ramach Dni Patrona Miasta. Koncerty odbywają się w kościele parafii św. Michała Archanioła w Płońsku w trzy kolejne niedziele września - prowadzi ks. dr Marcin Sadowski.

Za nami pierwszy koncert, ale będą jeszcze dwie kolejne okazji by posłuchać wyjątkowej muzyki w Płońsku. Pierwsza z nich nadarzy się 11 września o godz. 17. Wystąpi Mirosław Pachowicz (fagot) oraz Adam Sadowski (organy) w koncercie "Fagot solo i w duecie". Mirosław Pachowicz to fagocista urodzony w Lublinie. Tam też ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. im. T. Szeligowskiego (klasa mgra Wiesława Karponia) i stawiał pierwsze kroki jako kameralista (Międzyszkolny Kwartet Dęty) czy muzyk orkiestrowy (w Filharmonii Lubelskiej).Obecnie jego aktywność skupia się na kilku obszarach. Przede wszystkim jest czynnym muzykiem orkiestrowym. Na swoim koncie ma liczne koncerty z fortepianem, organami i klawesynem. Adam Sadowski wystąpi w podwójnej roli - jako gwiazda festiwalu, a także jako kierownik artystyczny tego wydarzenia. Muzyk interesuje się psychologicznymi uwarunkowaniami wykonawstwa muzycznego. Jest autorem projektu edukacyjnego dla muzyków - #Ćwiczyć, ale jak?

Kolejny koncert zaplanowano 18 września, również o godz. 17, będzie to "Historia fisharmonii i puzonu". Z puzonem wystąpi pochodzący z Lublina Wojciech Kopyciński. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w klasie puzonu prof. Z. Szymajdy. Obecnie pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego. Wraz z nią brał udział w wielu koncertach w Polsce i za granicą. Towarzyszyć mu będzie Michał Kopyciński fisharmoniasta (fisharmonia to instrument muzyczny z grupy instrumentów dętych klawiszowych. Wyglądem zewnętrznym przypomina pianino "ścięte" nisko nad klawiaturą), który również gra na organach i także urodził się w Lublinie. Od 2014 roku sprawuje funkcje Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym "Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej" w Lublinie.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Komentarze obsługiwane przez CComment