ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Biografie z przasnyskiego ogólniaka: Dokument czasu

Piotr Kaszubowski z "Biografiami przasnyskiego ogólniaka"

Przasnysz jest miejscem, w którym powstała kolejna, interesująca książka „Biografie z przasnyskiego ogólniaka”. Jej autorem jest dr Piotr Marcin Kaszubowski.

Książka otrzymała z okazji Światowego Dnia Poezji, „Złote Pióro” przyznawane przez Związek Literatów na Mazowszu. Pięcioosobowemu jury przewodniczył dr Eligiusz Dymowski z Krakowa. 

- Chciałbym zwrócić uwagę na ogrom wykonanej pracy badawczej i archiwalnej - mówił Eligiusz Dymowski, czytając uzasadnienie, - opartej na sumiennym poszukiwaniu i zbieraniu źródeł, które w ostatecznej formie stworzyły nieocenioną i encyklopedyczną wiedzę o ludziach. Poświadczają to zamieszczone w publikacji bogate biografie oraz fotografie tych, którzy wszystkie swoje siły poświęcili wychowaniu i kształceniu młodego pokolenia Polaków na ziemi przasnyskiej i wielu z nich swoją postawą, twórczością i działalnością wniosło i wnosi nadal cenny wkład w tworzenie dorobku polskiej kultury i tożsamości narodowej.

- Jest to moja pierwsza nagroda literacka – powiedział Piotr Kaszubowski, - bo do tej pory nie zdarzyło mi się, żebym startował kiedykolwiek w jakimś konkursie… Jest to 200 stron, jest to dwa lata pracy, jest to prawie 190 biogramów. W trakcie pracy myślałem, że powinienem zmniejszyć ilość biogramów do kilkudziesięciu wybranych, ale z drugiej strony niech to będzie zapis o wszystkich, o których da się cokolwiek powiedzieć, którzy włożyli swój wkład w edukację społeczeństwa okolic Przasnysza.
Książka powstała dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej w ramach obchodów 100-lecia LO im. KEN, a także 25 lat Powiatu Przasnyskiego i przy jego wsparciu. Publikację wzbogacił krótką informacją dyrektor LO im. KEN Piotr Kołakowski. Podkreślił, że dzięki niej będzie można prześledzić dzieje szkoły i jej pracowników w ciągu minionego stulecia. Słowem wstępnym opatrzył dr Waldemar Krzyżewski – przewodniczący TPZP. 

Komentarze obsługiwane przez CComment