ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mieszkańcy wybrali projekty, jakie zrealizuje w przyszłym roku Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

W ubiegłym tygodniu Starostwo Powiatowe w Przasnyszu ogłosiło wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim na 2025 rok. Do wykorzystania było 105 tys. zł, które podzielono na każdą gminę. W ten sposób, zamiast kilku większych inwestycji, powiat zrealizuje 7 mniejszych, za 15 tys. zł. 

Oto zwycięskie projekty wybrane przez mieszkańców, które samorząd powiatu przasnyskiego zrealizuje w przyszłym roku:

  • Miasto Przasnysz - "Sport to zdrowie. W Przasnyszu każdy się o tym dowie"

Jest to projekt obejmujący bezpłatne zajęcia sportowe dla mieszkańców Przasnysza w każdym wieku: aerobik i aqua-aerobik dla dorosłych, młodzieży i seniorów oraz lekcje nauki pływania dla dzieci. Zajęcia będą się odbywały w różnych porach roku, z wykorzystaniem dostępnej infrastruktury sportowej Powiatu Przasnyskiego. Zajęcia z aerobiku i aqua-aerobiku (czerwiec-sierpień) dla dorosłych, młodzieży i seniorów w wymiarze 50 godzin pozwolą mieszkańcom Przasnysza na poprawę ogólnej kondycji, a co za tym idzie - stanu zdrowia. Projekt przewiduje także zajęcia z nauki pływania do przeprowadzenia w wakacje na basenach odkrytych w wymiarze 40 godzin. Zajęcia pływackie przyczynią się do wszechstronnego rozwoju fizycznego dzieci.

  • Miasto i Gmina Chorzele -"Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez zakup radarowego wyświetlacza prędkości na drodze powiatowej Chorzele – Stara Wieś"

W ramach realizacji zadania zakupiony zostanie radarowy wyświetlacz prędkości, który zostanie zamontowany na drodze powiatowej nr 3234W na odcinku Przątalina- Chorzele (ul. Zygmunta Padlewskiego). Radarowy wyświetlacz prędkości to skuteczne i uniwersalne narzędzie, które służy do pomiaru prędkości. Montaż urządzenia wpłynie na uspokojenie ruchu i poprawi bezpieczeństwo, przez kształtowanie właściwych zachowań osób kierujących pojazdami. Radarowe wyświetlacze prędkości to sprawdzone narzędzie uspokajania ruchu, szczególnie w newralgicznych punktach, takich jak teren zabudowany.

  • Gmina Przasnysz -"Zajęcia z nauki gry na instrumentach muzycznych dętych drewnianych dla mieszkańców gminy Przasnysz"

Realizacja tego projektu przyczyni się do wsparcia rozwoju dzieci i młodzieży, jak również do budowania silnych więzi społecznych wśród mieszkańców gminy i powiatu. Zajęcia nauki gry na instrumentach drewnianych dla mieszkańców gminy Przasnysz, organizowane w remizie OSP w Bogatem, staną się dobrą formą rozwijania pasji i zainteresowań dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy będą mogli w efektywny sposób spożytkować swój wolny czas. Nauka będzie się odbywała raz w tygodniu w wymiarze 3 godzin przez 8 miesięcy. Projekt zakończy się koncertem dla mieszkańców powiatu przasnyskiego, wspierając rozwój artystyczny lokalnej społeczności.

  • Gmina Jednorożec - "Bezpiecznie w dalszą drogę"

Projekt zakłada montaż latarni ulicznej solarnej, która stanie w rejonie skrzyżowania drogi powiatowej, na odcinku z Jednorożca do Drążdżewa, z drogą gminną do miejscowości Drążdżewo Nowe. Zadanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego pieszych i rowerzystów, jak też ruchu pojazdów w rejonie skrzyżowania, przystanku autobusowego oraz wjazdu na parking leśny. Droga powiatowa Młynarze-Chorzele od dłuższego czasu stała się alternatywną trasą dla ruchu pojazdów z Warszawy w kierunku Mazur (i z powrotem), co spowodowało znaczny wzrost ruchu w weekendy i święta oraz w okresie wakacyjnym. Celem projektu jest poprawa poziomu bezpieczeństwa pieszych oraz zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, poprzez doświetlenie wskazanego miejsca.

  • Gmina Krasne - "Sport od małego, na całego"

Projekt obejmuje treningi piłki nożnej dla dzieci w wieku 7 -14 lat oraz od lat 15 + dorośli (w podziale na grupy wiekowe). Dzięki jego realizacji w 2025 r. zorganizowanych zostanie 150 godzin darmowych treningów, dostępnych dla każdego chętnego mieszkańca powiatu, ze szczególnym uwzględnieniem gminy Krasne. Treningi odbywać się będą kilka razy w tygodniu dla każdej grupy wiekowej po 1 godzinie i będą prowadzone przez trenerów z licencją. Podczas treningów zawodnicy kształtują swoje zdolności techniczne, taktyczne, wytrzymałościowe oraz poprawiają motorykę ciała, podnosząc przy tym ogólny stan kondycji fizycznej.

  • Gmina Krzynowłoga Mała - "Marszowym krokiem po zdrowie"

Pierwszy etap projektu zakłada stworzenie grupy tanecznej „Mażoretek", które będą wykonywać układy taneczne w rytmie marszy z użyciem tzw „batonów" oraz pomponów. Zajęcia będą prowadzone przez instruktora, raz w tygodniu przez 1,5-2 godziny, obejmując łącznie 50 godzin. Drugi etap projektu zakłada zorganizowanie pikniku promującego zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczną, na którym zorganizowane zostaną zawody sportowe i animacje dla dzieci oraz staną stoiska zdrową żywnością, przygotowaną przez koła gospodyń z terenu gminy Krzynowłoga Mała.

  • Gmina Czernice Borowe - "W zdrowym ciele zdrowy duch"

Realizacja projektu zapewni rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży z terenu gminy Czernice Borowe poprzez udział w zajęciach sportowo-tanecznych, organizowanych w miesiącach nauki szkolnej w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Czernicach Borowych i na terenie wokół szkoły. Zadanie zakłada również organizację festynu „Święto sportu i rodziny", który zaplanowano na 2 czerwca 2025 r. W programie będą pokazy talentów, alpakoterapia, wspólne zabawy integracyjne i poczęstunek dla całych rodzin. Organizacja zajęć sportowo-tanecznych będzie nie tylko szansą na rozwijanie indywidualnych talentów, ale także na wzmocnienie więzi między rówieśnikami, co ma szczególne znaczenie w kontekście integracji społecznej i profilaktyki zdrowotnej. Festyn zaś będzie doskonałą okazją do zacieśniania więzi między mieszkańcami. Wydarzenie to pozwoli na wspólne celebrowanie osiągnięć młodych talentów, a także na integrację całych rodzin, co jest nieocenione w budowaniu silnych, lokalnych społeczności.

Komentarze obsługiwane przez CComment