ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Prof. Rusinek w Przasnyszu

9 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej, w ramach Tygodnia Bibliotek, odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem – profesorem na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie.

Przypomnijmy, że Michał Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a obecnie prowadzi jej Fundację. Poza byciem wykładowcą, bywa tłumaczem z języka angielskiego, pisze książki dla dzieci i dorosłych, układa wierszyki, teksty piosenek, pisuje felietony o książkach i języku, jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN. Jednak przede wszystkim jest doskonałym znawcą twórczości noblistki.

Po powitaniu przez Małgorzatę Sobiesiak – dyrektora biblioteki rozpoczęła się godzinna opowieść o poetce, jej zachowaniach, sposobie postępowania i zasadach pisania. Michał Rusinek był przecież jedną z nielicznych osób, które doświadczały bezpośredniego przebywania z nią w różnych sytuacjach.

Dowiedzieliśmy się, jak trudnym momentem była dla niej wiadomość o przyznaniu Nagrody Nobla, którą otrzymała w 1996 roku. Profesor podkreślił dylemat poetki związany z samym odbiorem nagrody, ale i opowiedział o rozterkach, jakie sprawiła jej konieczność wystąpienia w Sztokholmie po ogłoszeniu werdyktu. Wypełniona po brzegi sala biblioteki była potwierdzeniem wielkiego, nieustającego zainteresowania poetką i jej twórczością. Dowodem tego były liczne pytania publiczności. Michał Rusinek otrzymał od redaktora naczelnego pisma „ZNAJ” Stowarzyszenia Autorów Polskich archiwalny numer wydawnictwa, poświęcony Wisławie Szymborskiej z jej wierszami: m.in. „Kot w pustym mieszkaniu”, „Tutaj”, „Rozwód”, „W dyliżansie”, które jako sekretarz noblistki akceptował do druku. 

Komentarze obsługiwane przez CComment