ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Duże moce w małych bibliotekach

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu rozpoczęła obchody Tygodnia Bibliotek konferencją zorganizowaną we współpracy z Powiatem Przasnyskim i Miastem Przasnysz.

Uczestniczyli w niej pracownicy bibliotek z powiatu oraz władze samorządowe jako organizatorzy placówek. Konferencja przebiegła pod hasłem „Wielkie moce małych bibliotek. Innowacje i współpraca ze środowiskiem lokalnym bibliotek publicznych w powiecie przasnyskim”.

W powiecie przasnyskim działa sześć bibliotek gminnych, które są w większości jedynymi ośrodkami kultury w swoich społecznościach.

- W tym roku tematem konferencji były moce bibliotek – powiedziała Małgorzata Sobiesiak, - czyli wielkie moce małych bibliotek. Te wielkie moce są rzeczywiście wielkie, ponieważ często biblioteki robią wiele dla swoich społeczności lokalnych, w obszarze kultury, ale także w obszarze społecznym, sportowym, organizują festyny, czy dożynki. Właściwie całe życie społeczności lokalnej tych gmin kręci się wokół bibliotek. Już od jakiegoś czasu biblioteki to nie są tylko wypożyczalnie książek, ale takie centra aktywności społecznej i kulturalnej.

Konferencja była okazją do pokazania dokonań bibliotek gminnych i docenienia ich pracy. Dlatego poszczególne biblioteki otrzymały nagrody w kategoriach, w których realizują się najlepiej. Wyróżnienie za „Działania na rzecz seniorów” otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Narzymskiego w Bogatem. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach otrzymała wyróżnienie za „Promowanie dostępności Oferty”. Za „Skuteczność w realizacji projektów i pozyskiwaniu funduszy” wyróżniona została Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych. Za „Wsparcie i współpracę z organizacjami pozarządowymi - Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu. „Integracja lokalnej społeczności” to coś, co najlepiej realizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem oraz wyróżnienie za „Rozwijanie wyobraźni i radości dzieci” trafiło do Gminnej Biblioteki w Krzynowłodze Małej.

Statuetki i listy gratulacyjne bibliotekom gminnym wręczyli organizatorzy placówek oraz dyrektor Małgorzata Sobiesiak. Na zakończenie odbył się koncert w wykonaniu Joanny Wendy, na co dzień pracującej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krasnem oraz Zbigniewa Olszaka z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu.

Komentarze obsługiwane przez CComment