ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

XI Pułtuska Noc Muzeów. Piwnice, lochy, wieża, rejs i zwiedzanie

Il. Urząd Miejski w Pułtusku

W sobotę, 18 maja br. w całym kraju odbywa się Noc Muzeów. Pułtusk zaprasza po raz 11., a w organizację wydarzenia włączyło się nie tylko Muzeum Regionalne. Atrakcją specjalną wydarzenia i nowością jest zwiedzanie miasta śladami biskupa Pawła Giżyckiego.

– Zachęcamy do skorzystania z propozycji pułtuskich instytucji i organizacji pozarządowych, a w szczególności do odwiedzenia Muzeum i świętowania z nami Międzynarodowego Dnia Muzeów – zaprasza Andrzej Popowicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku wraz z pracownikami. Przypomina, że w tym dniu wystawy stałe będą dostępne w godzinach:

🔸10.00 – 18.00 – wejście biletowane;

🔸18.00 – 22.00 – wejście bezpłatnie.

– Atrakcją specjalną wydarzenia jest ZWIEDZANIE MIASTA ŚLADAMI BISKUPA PAWŁA GIŻYCKIEGO, które poprowadzi dr Paulina Biernacka, pracownik naszego Muzeum – informuje Andrzej Popowicz.

„Historyczny spacer rozpocznie rejs gondolą – to doskonała okazja, aby przyjrzeć się zamkowemu wzgórzu z perspektywy rzeki oraz poobserwować przygotowującą się do snu przyrodę. Rzeki od najdawniejszych czasów kształtowały osadnictwo. Mimo wielu niebezpieczeństw, jakie niosła za sobą bliskość rzeki, pełniła ona bardzo ważną funkcję w zagospodarowaniu wielu średniowiecznych miast. Rejs pozwoli zastanowić się nad znaczeniem Narwi dla naszego miasta i okolic. Bogatsi o to doświadczenie postaramy się następnie odnaleźć w dzisiejszym krajobrazie Pułtuska ślady działalności bp Pawła Giżyckiego. Decyzje duchownego okazały się niezwykle trwałe…kształtują obraz miasta do dziś”, opisują zaplanowaną atrakcję muzealnicy.

A oto harmonogram zwiedzania miasta śladami bp Giżyckiego:

🔸18.00 – rejs gondolą – miejsce zbiórki przystań Domu Polonii. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na udział w rejsie prowadzone będą zapisy w Muzeum, których dokonać można osobiście lub telefonicznie (zapisy do 17.05.2024 r. Muzeum Regionalne w Pułtusku ul. Rynek 43, lub telefonicznie: 23 692 51 32)

🔸19.15 – zwiedzanie miasta śladami bp. P. Giżyckiego – miejsce zbiórki na dziedzińcu Domu Polonii w Pułtusku. Zwiedzanie zamku, spacer po mieście, zwiedzanie pułtuskiej kolegiaty, którą w 2018 roku uznano za Pomnik Historii.

Nie tylko Muzeum Regionalne we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i Domem Polonii w Pułtusku oraz Parafią pw. św. Mateusza przygotowało atrakcje. W organizację Nocy Muzeów włączyły się: Miejskie Centrum Kultury i Sztuki z Małym Muzeum Kina, Archiwum Państwowe Oddział w Pułtusku, Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13. Pułku Piechoty (więcej informacji na plakacie). Na wydarzenie zaprasza: samorząd gminy Pułtusk wraz ww. instytucjami i organizacjami.

Komentarze obsługiwane przez CComment